V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky Typhoon tento týždeň dvakrát vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali v blízkosti vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO) nad Baltským morom. Podľa informácií britského ministerstva obrany a agentúry Reuters, išlo o prvé ostré nasadenie britských vzdušných síl v rámci ich najnovšej misie na východnom krídle NATO.

Prvý incident sa odohral v utorok, keď boli z leteckej základne Malbork v Poľsku vyslané dve britské stíhačky Typhoon, aby zachytili ruské prieskumné lietadlo Iliušin Il-20M. O dva dni neskôr, vo štvrtok, ďalší pár Typhoonov reagoval na neidentifikované lietadlo, ktoré opúšťalo vzdušný priestor Kaliningradskej oblasti, ruskej exklávy medzi Poľskom a Litvou.

Reakcia Británie

Britské letectvo pôsobí na východnom krídle NATO spolu so švédskymi vzdušnými silami, ktoré sú najnovším členom Aliancie. Nasadenie je súčasťou posilnenej ochrany vzdušného priestoru NATO v reakcii na rastúce bezpečnostné hrozby zo strany Ruska. Britský kontingent dorazil do východného Poľska len pred niekoľkými týždňami, no tieto udalosti potvrdili jeho pripravenosť reagovať rýchlo a efektívne.

Luke Pollard, štátny tajomník britského ministerstva obrany pre ozbrojené sily, zdôraznil, že Británia si v čase rastúcej ruskej agresie plne uvedomuje dôležitosť uistenia spojencov a odstrašenia protivníkov. „Táto misia ukazuje našu schopnosť operovať po boku s najnovším členom NATO Švédskom a brániť vzdušný priestor Aliancie, kdekoľvek a kedykoľvek je to potrebné,“ uviedol Pollard.

Typhoon

Ruské ticho, aliancia v pohotovosti

Na britské oznámenie Rusko zatiaľ oficiálne nereagovalo, čo je pri podobných situáciách pomerne časté. Takéto incidenty sa v oblasti Baltského mora odohrávajú pravidelne a bývajú považované za testy obranyschopnosti členských krajín NATO. Zároveň pripomínajú, že bezpečnostná situácia vo východnej Európe zostáva napätá.

Vyslanie stíhačiek k ruským lietadlám je štandardnou súčasťou tzv. „quick reaction alert“ (QRA) – režimu, ktorý má zabezpečiť okamžitú reakciu na narušenie alebo hrozbu v blízkosti aliančného vzdušného priestoru.

Rastúce napätie v regióne po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 viedlo k výraznému posilneniu vojenskej prítomnosti NATO v strednej a východnej Európe. Okrem pozemných jednotiek a techniky sem Aliancia presúva aj letecké kapacity a posilňuje vzdušnú ochranu členských krajín ako Poľsko, pobaltské štáty, Rumunsko či Slovensko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP