V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Filipíny a Spojené štáty v pondelok odštartovali spoločné vojenské cvičenia Balikatan, ktoré patria k najväčším vojenským manévrom v oblasti Indo-Pacifiku. Cvičenia potrvajú do 9. mája a zapojí sa do nich približne 17-tisíc vojakov. Ich cieľom je preveriť bojovú pripravenosť, posilniť regionálnu obranu a zároveň vyslať jasný signál o jednotnej obrane v strategicky napätom regióne. Podľa agentúry AFP ide o reakciu na rastúce napätie v Juhočínskom mori a v oblasti Taiwanu, kde Čína stupňuje svoje územné nároky.

Tohtoročný Balikatan prináša niekoľko premiér. Po prvýkrát bude súčasťou cvičení integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana, pričom celému manévru bude osobne prítomný prezident Filipín Ferdinand Marcos Jr.. Spojené štáty počas nasledujúcich týždňov nasadia aj špičkovú vojenskú techniku vrátane mobilného protilodného raketového systému NMESIS, ktorý bude rozmiestnený v blízkosti Taiwanskej úžiny – strategického bodu medzi severnými Filipínami a Taiwanom.

Regionálne zapojenie a geopolitický význam

„Preukážeme nielen našu vôľu dodržiavať zmluvu o vzájomnej obrane z roku 1951, ale aj naše nesúmerné schopnosti,“ vyhlásil generálporučík americkej námornej pechoty James Glynn na otváracom ceremoniáli v Manile. Dodal tiež, že nič nespája tak silno ako „spoločné ťažkosti“. Jeho filipínsky náprotivok, generálmajor Francisco Lorenzo, zdôraznil, že cvičenia posilňujú schopnosti krajiny čeliť súčasným bezpečnostným výzvam.

Okrem Spojených štátov a Filipín sa na manévroch podieľajú aj menšie jednotky z Austrálie a Japonska, čo zdôrazňuje širší medzinárodný kontext cvičení. Balikatan sa konajú pravidelne od roku 1991, no v posledných rokoch nadobúdajú nový význam v súvislosti s čínskymi ambíciami v Juhočínskom mori.

vojaci počas cvičenia.
TASR

Filipíny sú pre USA strategickým partnerom, najmä pre svoju blízkosť k Taiwanu a prístup k námorným trasám, ktoré sú kľúčové pre svetový obchod. Na základe dohody o posilnenej obrannej spolupráci majú Spojené štáty prístup na deväť vojenských základní na filipínskom území.

Americko-filipínske spojenectvo silnie

Od nástupu prezidenta Marcosa v roku 2022 sa Filipíny čoraz aktívnejšie bránia čínskym nárokom a prehlbujú vojenskú spoluprácu s Washingtonom. Vzťahy medzi krajinami sa upevnili aj počas nedávnej návštevy amerického ministra obrany Petea Hegsetha, ktorý avizoval, že USA zdvojnásobujú svoje odhodlanie podporovať Filipíny.

Čínske aktivity v regióne, vrátane stavby umelých ostrovov a agresívneho pôsobenia vo vodách Juhočínskeho mora, vyvolávajú napätie s viacerými susednými krajinami. Cvičenia Balikatan tak slúžia ako demonštrácia síl a zároveň ako odstrašujúci signál Pekingu, že Spojené štáty a ich spojenci sú pripravení reagovať na akékoľvek narušenie regionálnej stability.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP