V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Minecraft, globálny herný fenomén, ktorý si získal milióny detí a mladých po celom svete, si teraz našiel svoje miesto aj v oblasti energetiky. Slovenské elektrárne v stredu 16. apríla vyhodnotili druhý ročník študentskej súťaže Energocraft, v ktorej sa mladí nadšenci pomocou populárnej videohry ponorili do sveta jadrovej energie a moderného inžinierstva. V areáli Energolandu v Mochovciach sa stretlo 150 žiakov a 12 učiteľov z celého Slovenska, aby spoznali víťazov tejto výnimočnej iniciatívy.

Úlohou študentov bolo v Minecraft svete navrhnúť a postaviť malé modulárne reaktory (SMR) – inovatívne zdroje čistej energie, ktoré sú považované za jednu z kľúčových technológií budúcnosti. Súťaž zorganizovala agentúra Yvents v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, ktoré ju podporili s cieľom zvýšiť povedomie o výhodách jadrovej energetiky a zároveň rozvíjať technické myslenie mladých ľudí.

„Preverili si svoje znalosti zo základov inžinierstva a získali cenné informácie o jadrovej energii, jej bezpečnosti a ekologických výhodách,“ uviedli organizátori.

Víťazný tím stredoškolákov pracoval iba online

Najväčší obdiv si vyslúžili víťazi kategórie stredných škôlDaniel Kypeť z Gymnázia vo Veľkom Krtíši a Mikuláš Bodnár zo Strednej odbornej školy lesníckej v Prešove. Zaujímavosťou je, že sa osobne nikdy nestretli. Svoj projekt, nazvaný ERIK – Ekologický Reaktor Inovatívnej Konštrukcie, vytvárali výhradne online, po škole a počas prázdnin.

Ich práca porotu zaujala nielen architektúrou, ale aj technickým prevedením a dôkladne spracovaným interiérom reaktora. „Takéto odhodlanie dokazuje, že budúcnosť energetiky na Slovensku je v dobrých rukách,“ uviedli Slovenské elektrárne.

Energocraft.
Energocraft

V kategórii základných škôl sa porota rozhodla neudeliť prvé miesto, no dve druhé miesta získali Oliver Antonín z Gymnázia Jána Hollého v Trnave a tím zo ZŠ Karpatská v Žiline, ktorý tvorili Lukáš Pecko a Rastislav Gärtner. Všetky projekty v tejto kategórii zaujali kreativitou a nasadením, no porota hľadala ešte vyšší stupeň technickej prepracovanosti.

Minecraft ako moderný edukačný nástroj

Súťaž Energocraft sa stretla s veľkým záujmom – porota hodnotila až 100 prihlásených projektov, čo podľa organizátorov svedčí o tom, že spojenie digitálneho sveta s technickým vzdelávaním má veľký potenciál. „Vysoké číslo prihlásených projektov dokazuje, že spojenie Minecraftu a jadra je pre študentov lákavé,“ dodali Slovenské elektrárne.

Žiaci mali okrem samotného súťaženia možnosť zúčastniť sa aj odborných prezentácií, ktoré viedli zakladateľ iniciatívy Minecraft na školy Maroš Zvolenský, senior manažér pre rozvoj SMR projektov Stanislav Pecko a vedúci spolupráce so školami Ján Svrček.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP