V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Po 204 dňoch na obežnej dráhe sa v nedeľu skoro ráno úspešne vrátila na Zem trojčlenná posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Americký astronaut Don Pettit a ruskí kozmonauti Alexej Ovčinin a Ivan Wagner pristáli v kapsule Sojuz v stepi pri kazachstanskom meste Žezkazgan o 3:30 SELČ. Správu o bezpečnom návrate posádky priniesli agentúry DPA, Roskosmos aj NASA.

Návrat bol symbolicky výnimočný najmä pre Dona Pettita, ktorý práve v deň pristátia oslavoval svoje 70. narodeniny. Skúsený astronaut je jednou z najdlhšie slúžiacich postáv amerického vesmírneho programu, pričom toto bola už jeho tretia misia na ISS. Spolu s ruskými kolegami sa na stanicu vydali ešte 11. septembra minulého roka, čím sa stali súčasťou pravidelnej rotácie posádok, ktoré zabezpečujú výskum a prevádzku orbitálnej stanice.

Vesmír spája aj v časoch rozdelenia

Ich misia však nadobúda aj širší politický význam. Napriek napätiu medzi Ruskom a Západom, ktoré vyvolala ruská invázia na Ukrajinu, vesmírny výskum ostáva jednou z mála oblastí, kde medzinárodná spolupráca medzi USA a Ruskom pokračuje bez zásadného prerušenia. NASA a Roskosmos dlhodobo deklarujú, že ISS je globálny projekt, ktorý slúži vedeckému pokroku a nemá byť ovplyvnený geopolitickými konfliktmi.

Aj preto americkí astronauti stále využívajú ruské lode Sojuz, ktoré sú považované za spoľahlivý dopravný systémmedzi Zemou a ISS. Tento pragmatický prístup umožňuje udržiavať kontinuitu výskumu a posilňuje technickú spoluprácu oboch krajín v oblasti, kde sú obe veľmoci nevyhnutne závislé jedna na druhej.

astronauti v kozme
NASA

Podľa vyhlásení oboch agentúr bola kapsula Sojuz plne funkčná, pristátie prebehlo hladko a záchranné tímy sa dostali k posádke krátko po dosadnutí. Trojica bude podrobená lekárskej kontrole a následnej readaptácii po dlhom pobyte v mikrogravitácii. Takéto procedúry sú štandardné, keďže návrat na Zem po mesiacoch vo vesmíre zaťažuje svalstvo aj obehový systém astronautov.

Ďalšie misie pokračujú

Medzinárodná vesmírna stanica je dnes jedným z posledných symbolov globálnej spolupráce, ktorý pretrváva napriek geopolitickým turbulenciám. Stále prebiehajú nové misie a výskumné projekty, do ktorých sa zapájajú agentúry a inštitúcie z celého sveta. ISS zostáva jedinečným laboratóriom pre výskum medicíny, fyziky, technológií aj životného prostredia.

Bezpečný návrat posádky podčiarkuje aj technickú vyspelosť a profesionalitu tímov NASA a Roskosmosu, ktoré dokazujú, že vo vesmíre má spolupráca stále prioritu pred rivalitou. V čase, keď sú vzťahy medzi krajinami čoraz napätejšie, je to dôležitý a povzbudivý signál.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP