V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Na uliciach čínskeho hlavného mesta sa odohrala scéna ako z futuristického filmu – desiatky humanoidných robotov sa postavili na štart prvej polmaratónskej súťaže svojho druhu a bežali bok po boku s tisíckami ľudí.

Nevídaná udalosť sa konala v technologickom centre E-Town v Pekingu, štátom podporovanom uzle pre vývoj špičkových technológií. Podujatie má podľa organizátorov významný symbolický aj praktický význam – ukázať, kam sa až vývoj dvojnohých androidov posunul, a demonštrovať technologickú dominanciu Číny v oblasti umelej inteligencie.

Prvé neisté kroky, ale veľké ambície

Po úvodnom výstrele sa roboty pohli vpred – niektoré s istotou, iné s očividnou opatrnosťou. Diváci ich sledovali s mobilmi v rukách a nadšene natáčali ich prvé kroky. Jeden z menších androidov sa po páde ocitol na zemi, no s povzbudzovaním divákov sa mu nakoniec podarilo vstať. Iný, poháňaný vrtuľami, nezvládol štart a narazil do bariéry, pričom zrazil inžiniera.

Napriek týmto výzvam dokázali niektoré roboty dokončiť celý 21-kilometrový okruh. Najrýchlejší z nich, Tiangong Ultra – vysoký 180 cm a vážiaci 52 kilogramov – prešiel cieľovou čiarou v čase 2 hodiny, 40 minút a 42 sekúnd, a to aj napriek pádu v polovici trate. Tímy inžinierov z celej Číny trénovali roboty na tento historický moment mesiace vopred. Technologický riaditeľ Pekinského inovačného centra humanoidných robotov Tchang Tien, vysvetlil, že úspech sa opiera o údaje zozbierané od profesionálnych športovcov.

Humanoidný robot.
JESSICA LEE / EPA

„Zozbierali sme údaje o skutočnom behu od profesionálnych športovcov a vycvičili sme robota tak, aby jeho chôdza, kadencia, dĺžka kroku a rôzne polohy čo najviac zodpovedali profesionálnym bežcom,“ povedal. Zároveň dodal, že cieľom bolo nielen dokončiť trať, ale aj dostať sa pod tri hodiny, čo sa tímu podarilo.

Zvedaví diváci, spokojní organizátori

Okrem technológie však podujatie zaujalo aj bežných obyvateľov. „Moja dcéra vstala veľmi skoro a požiadala ma, aby sa mohla ísť pozrieť na maratón robotov,“ povedala diváčka pre agentúru AFP. „Bol to úchvatný zážitok – mohli sme vidieť jedny z najmodernejších robotov v našej krajine.“

Zúčastnilo sa približne 20 tímov s robotmi vysokými od 75 do 180 cm a vážiacimi do 88 kilogramov. Niektoré roboty boli autonómne, iné ovládané na diaľku. Bežali po oddelených tratiach od ľudí, čo umožnilo bezpečný priebeh a súčasne verné testovanie ich schopností.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP