V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vrany čierne, považované za jedny z najinteligentnejších vtákov, opäť potvrdili svoju výnimočnosť. Podľa novej štúdie, ktorú 11. apríla zverejnil prestížny vedecký žurnál Science Advances, dokážu tieto operence pohľadom odlíšiť pravidelné geometrické tvary od nepravidelných. Ako informuje TASR na základe správ zo Science Advances a portálu NPR.org, ide o prvý známy prípad mimo ľudskej ríše, keď sa potvrdila takáto geometrická intuícia.

Za štúdiou stojí tím vedcov z Univerzity v Tübingene pod vedením kognitívneho neurobiológa Andreasa Niedera. Ich výskum sa zameral na dve vrany čierne chované v univerzitnom laboratóriu. Výskumníci vtákom ukazovali tvary na monitoroch počítačov a za správne vybrané tvary dostali operence odmenu vo forme múčneho červa. Spočiatku im boli ponúknuté veľmi zreteľne odlišné objekty, napríklad päť polmesiacov a jedna kvetina, čo im pomohlo pochopiť princíp úlohy.

Vrany môžu rozumieť geometrii ako malé deti

Postupne vedci zvýšili náročnosť. Vtáky museli vyberať medzi pravidelnými a veľmi podobnými nepravidelnými tvarmi – napríklad medzi piatimi štvorcami a jedným nepravidelným štvoruholníkom. Aj v týchto zložitejších situáciách vrany uspeli a dokázali identifikovať, ktorý tvar „nepasuje“. Výskum tak otvoril nové možnosti v chápaní toho, ako sa matematické schopnosti vyvíjali nielen u ľudí, ale aj u iných druhov.

Tím Andreasa Niedera sa dlhodobo venuje výskumu kognitívnych schopností vtákov. Už v minulosti dokázali, že vrany disponujú matematickými schopnosťami na úrovni batoliat. „Dôkazy sú veľmi presvedčivé. Výsledky musím prijať a myslím si, že sú vlastne super! Otázkou teraz je, odkiaľ sa táto schopnosť berie,“ uviedol s nadšením Nieder. Podľa neho ide o naozaj pôsobivé zistenie, ktoré naznačuje, že geometrické schopnosti ľudí môžu byť odvodené z oveľa jednoduchších foriem poznania, ktoré sú v živočíšnej ríši možno bežnejšie, ako sme doteraz predpokladali.

Vrana.
Pixabay

Možno nie sme jediní „matematici“ na planéte

Objav vyvolal záujem o ďalší výskum u iných živočíšnych druhov. Nieder verí, že geometrická intuícia nie je výhradnou schopnosťou ľudí. „Dúfam, že moji kolegovia skúmajú ďalšie druhy. Som si istý, že objavia ďalšie inteligentné druhy, ktoré to dokážu,“ uzatvára vedec.

Štúdia vrhá nové svetlo na evolučný pôvod matematických schopností a zároveň posúva hranice nášho chápania zvieracej inteligencie. Ak sa ukáže, že schopnosť rozlišovať geometrickú pravidelnosť nie je výnimočná, ale rozšírená, bude to zásadný krok v porozumení myslenia zvierat aj samotného pôvodu ľudskej inteligencie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP