V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Napätie medzi Ruskom a Nemeckom sa opäť vyostrilo. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok ostro varovalo Berlín, že ak Ukrajina použije nemecké rakety dlhého doletu typu Taurus na útoky proti ruskej infraštruktúre, Kremeľ to bude považovať za priamu vojenskú účasť Nemecka na konflikte. Vyhlásenie zaznelo na pravidelnom brífingu hovorkyne Marije Zacharovovej, informovali agentúry AFP a TASS.

„Keďže odpaľovanie týchto riadených striel nie je možné bez priamej asistencie príslušníkov Bundeswehru, útok týmito raketami na akékoľvek zariadenie kritickej dopravnej infraštruktúry v Rusku… bude hodnotený ako priama účasť Nemecka na vojenských operáciách kyjevského režimu so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami pre Nemecko,“ varovala Zacharovová.

Upozornenia z Moskvy prichádzajú opakovane

Už začiatkom týždňa hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil prípadné dodanie rakiet Taurus Ukrajine za krok smerujúci k eskalácii konfliktu, ktorý trvá už viac ako tri roky. Rusko pritom opakovane tvrdí, že západné zbrane s dlhším doletom Kyjev používa na útoky hlboko na ruskom území.

Doterajší nemecký kancelár Olaf Scholz sa zásadne staval proti dodávkam rakiet Taurus, najmä z obáv, že ich použitie by mohlo vťahovať Nemecko priamo do vojny. Situácia sa však môže zmeniť, keďže novozvolený kancelár Friedrich Merz (CDU) v minulosti deklaroval, že je otvorený takýmto dodávkam, pokiaľ bude existovať dohoda s európskymi partnermi.

Rakety Taurus.
Andrea Bienert

V nedeľu Merz uviedol, že otázku podporí, ak sa Nemecko dohodne s ostatnými spojencami. Británia už podľa denníka The Telegraph prisľúbila svoju podporu, ak sa Berlín rozhodne rakety Kyjevu poskytnúť.

Spory v novej nemeckej vláde pretrvávajú

Aj napriek zmenám vo vedení krajiny nemecká vláda stále nemá jednotný postoj. Vplyvný poslanec CDU Roderich Kiesewetter pre The Telegraph povedal, že diskusie so sociálnymi demokratmi (SPD) pokračujú, pričom táto strana má „množstvo pádnych argumentov proti“. Podľa neho nie je konsenzus v dohľade, najmä vzhľadom na to, že koaličné zmluvy neobsahujú jasné dohody v oblasti bezpečnostnej politiky.

Kiesewetter zároveň pripustil, že podpora Spojeného kráľovstva by mohla rozhodovanie v tejto veci urýchliť a pomôcť nájsť spoločnú reč v rámci novej koalície.

Nemecko je aktuálne jediným z hlavných západných spojencov Ukrajiny, ktorý zatiaľ neposkytol rakety s doletom nad 300 kilometrov. Naopak, Spojené kráľovstvo už dodalo rakety Storm Shadow, Francúzsko rakety SCALP a USA poskytovali rakety ATACMS, ktoré Kyjev využíva na cielené útoky na ruské vojenské objekty a logistické trasy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP