V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Česká republika dosiahla historický míľnik – po približne 60 rokoch sa úplne odstrihla od dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba. Ako vo štvrtok oznámil český premiér Petr Fiala na prečerpávacej stanici v Nelahozevsi, krajina je po prvýkrát v histórii zásobovaná výhradne neruskou ropou, a to vďaka projektu TAL-PLUS, ktorý umožnil výrazné navýšenie prietoku ropovodov TAL (z talianskeho Terstu) a IKL.

„Je to skutočne historický okamih, lebo po zhruba 60 rokoch sa definitívne skončila naša závislosť od Ruska, a to je dôležitá a dobrá správa. Rusko už nás nemôže vydierať zastavením dodávok,“ vyhlásil Fiala. Zároveň pripomenul, že ropovodmi TAL a IKL môže do Česka prúdiť až osem miliónov ton ropy ročne, čo plne pokrýva potreby celej krajiny.

Investícia bez zaťaženia štátneho rozpočtu

Český minister financií Zbyněk Stanjura zdôraznil, že investícia do rozšírenia kapacity ropovodov dosiahla približne 1,6 miliardy českých korún, teda viac ako 64 miliónov eur. Zrealizoval ju štátny podnik Mero ČR z vlastných zdrojov, bez potreby čerpania financií zo štátneho rozpočtu. Podľa neho išlo o rekordne rýchlu realizáciu projektu – rokovania o rozšírení sa začali už v roku 2015, ale k podpisu zmluvy došlo až v máji 2023. Stavebné práce sa skončili v januári 2025.

„Správy o tom, či potečie alebo nepotečie ruská ropa ropovodom Družba, sú síce zaujímavé, ale pre ČR už nie sú dôležité,“ dodal Stanjura.

ropa, rara, ropovod
TASR

Prvá neruská ropa dorazila z Terstu

Generálny riaditeľ Mero ČR Jaroslav Pantůček potvrdil, že prvé navýšené dodávky neruskej ropy z talianskeho prístavu Terst dorazili do Česka v stredu. Ropa bude smerovať do rafinérie spoločnosti Orlen Unipetrol v Litvínove. Zatiaľ nie je jasné, ako bude Česko ďalej narábať s ropovodom Družba. Podľa Pantůčka zostáva natlakovaný a pripravený na prípadné využitie, no štát zvažuje jeho ekonomické zhodnotenie.

Hoci Česko už nie je závislé od ruskej surovej ropy, v oblasti pohonných látok krajina stále pokrýva len dve tretiny domácej spotreby. Zvyšnú časť musí dovážať, avšak s podmienkou, že dovezené palivá musia byť vyrobené z neruskej ropy. Platí to aj pre dovoz zo Slovenska, ktorý je možný len v prípade, že slovenské rafinérie spracúvajú neruskú ropu, napríklad z ropovodu Adria.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP