V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť Slovnaft plánuje v Bratislave vybudovať Centrum energetického zhodnotenia odpadov (CEZO), ktoré má významne prispieť k zníženiu emisií a zlepšeniu nakladania s odpadom na západnom Slovensku. Ako pre TASR uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár, projekt má znížiť emisie až o 100 000 ton a zároveň obmemdziť závislosť hlavného mesta od dovozu zemného plynu.

Podľa Slovnaftu ide o reakciu na akútnu potrebu Slovenska budovať moderné zariadenia na spracovanie odpadu, pričom Bratislava a jej okolie patria medzi regióny s najvyššou produkciou komunálneho aj priemyselného odpadu.

Modernizácia a rozšírenie existujúcej infraštruktúry

Molnár pripomenul, že spoločnosť v súčasnosti prevádzkuje spaľovňu kalov, ktorá však nedokáže efektívne zhodnocovať energiu z procesu spaľovania. Projekt CEZO má túto spaľovňu nahradiť modernejším a ekologickejším zariadením, ktoré bude schopné energeticky zhodnocovať aj ďalšie druhy odpadu, vrátane tých, ktoré doteraz na Slovensku nemajú vhodné spracovateľské kapacity.

Zariadenie bude stáť v odľahlej časti rafinérie Slovnaft, konkrétne na brownfielde – teda nevyužívanom priemyselnom priestore s existujúcou infraštruktúrou a ochranou podzemných vôd. CEZO má spracovať približne 300 000 ton odpadu ročne, z čoho dve tretiny budú tvoriť zmesový komunálny odpad a jedna tretina priemyselný odpad, vrátane odpadu priamo z prevádzok Slovnaftu. Približne polovica odpadu bude do zariadenia dovážaná po železnici, čím sa má znížiť zaťaženie cestnej dopravy.

Jaroslav Novák/TASR

Projekt je momentálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Slovnaft deklaruje, že je počas tohto procesu plne súčinný a predložil množstvo odborných štúdií – akustickú, klimatickú, rozptylovú, dopravno-kapacitnú aj štúdiu zvozu odpadu. Ich závery podľa Molnára ukazujú, že činnosť centra nebude mať významný negatívny vplyv na okolie. Výstavba centra je naplánovaná na obdobie 2025 – 2029, pričom do prevádzky by malo byť zariadenie uvedené v roku 2029 alebo začiatkom roka 2030.

Spaľovne áno, ale nie nekontrolovane

Na projekt reagoval aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý upozornil na potrebu dôsledného posudzovania každého podobného zámeru. Podľa neho je budovanie ďalšej veľkej spaľovne v Bratislave, len pár kilometrov od existujúcej prevádzky mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu, potenciálnym rizikom pre životné prostredie hlavného mesta.

Taraba zároveň ubezpečil verejnosť, že žiadna spaľovňa nebude schválená automaticky. „Pod mojím vedením sa určite Slovensko nevydá cestou ako v minulosti Švédsko, že sa narobia extrémne spaľovacie kapacity a to len preto, aby sa importoval odpad z cudziny,“ zdôraznil minister.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP