V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Milovníci nočnej oblohy sa môžu aj tento rok tešiť na pravidelný meteorický roj Lyríd, ktorý bude možné pozorovať do 25. apríla. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková, maximum aktivity tohto roja sa očakáva v utorok 22. apríla, kedy bude možné na oblohe uvidieť približne 15 meteorov za hodinu.

Pozorovanie meteorického roja bude v tomto roku ovplyvnené mesačným svitom, ktorý najmä v prvej polovici aktivity výrazne znepríjemní výhľad na slabšie meteory. Mesiac bol totiž v splne 13. apríla, čo znamená, že jeho svetlo bude dominantné najmä počas skorých nocí. Lepšie pozorovacie podmienky nastanú až v druhej polovici aktivít roja, teda po veľkonočných sviatkoch.

Pôvod roja siaha ku kométe s obežnou dobou 415 rokov

Podľa astronóma Jána Svoreně z Astronomického ústavu SAV pochádzajú Lyridy z dlhoperiodickej kométy P/Thatcher, ktorej obežná doba je až 415 rokov. Ide o prúd drobných prachových častíc, ktoré pri vstupe do atmosféry vytvárajú svetelné stopy – meteory, ktoré môžeme pozorovať voľným okom.

Radiant roja, teda miesto na oblohe, z ktorého meteory zdanlivo vyletujú, sa nachádza v súhvezdí Lýry, blízko jasnej hviezdy Vega, čo je jedna z najjasnejších hviezd severnej oblohy. Práve podľa tohto súhvezdia nesie roj svoj názov.

Meteorický roj
Unsplash

Podľa Svoreně má prúd častíc pomerne malú šírku – iba 200 000 kilometrov, čo znamená, že maximum činnosti trvá len krátko. Lyridy sú tak menej predvídateľné, pretože frekvencia meteorov môže silno kolísať. Dôvodom je, že v prúde sa nachádzajú zhluky častíc, ktoré môžu alebo nemusia zasiahnuť Zem.

Vplyv planét a rekordy z minulosti

Astronóm zároveň upozornil na vplyv gravitačného poľa Saturna, ktorého mohutná gravitácia môže zmeniť dráhy častíc tak, že sa Zem s nimi vôbec nestretne. V dôsledku toho sa v niektorých rokoch pozoruje nízka aktivita roja, zatiaľ čo v iných môže byť aktivita mimoriadne vysoká.

Príkladom je rok 1982, keď meteorický radar v Springhille (Kanada) zaznamenal krátke maximum s až 120 meteormi za hodinu. Bolo to výnimočné a zatiaľ neprekonané maximum tohto roja.

Záznamy o pozorovaní Lyríd siahajú až do staroveku – prvý známy záznam pochádza už z roku 687 pred naším letopočtom. Ich výskyt tak patrí k najdlhšie pozorovaným meteorickým rojom, ktoré ľudia vnímajú už celé tisícročia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP