V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká technologická spoločnosť Nvidia, známa ako globálny líder vo vývoji čipov na výpočty umelej inteligencie, čelí vážnym finančným dopadom v dôsledku sprísnených exportných pravidiel zo strany Spojených štátov. Spoločnosť v stredu oznámila, že očakáva stratu vo výške približne 5,5 miliardy dolárov (v prepočte asi 4,86 miliardy eur), ktoré súvisia s novými obmedzeniami na vývoz čipov do Číny.

Nvidia pôvodne vyvinula špeciálnu sériu čipov H20 určenú pre čínsky trh tak, aby spĺňala už existujúce vývozné obmedzenia zo strany americkej vlády. Najnovšie kroky Washingtonu však znamenajú, že aj tieto špeciálne upravené polovodiče si budú vyžadovať osobitnú vývoznú licenciu. Cieľom je zabrániť tomu, aby sa pokročilé technológie využívali v čínskych superpočítačoch alebo vojenských systémoch.

Silný dopyt z Číny narazil na politickú realitu

Nvidia vo vyhlásení uviedla, že zákaz sa týka predovšetkým zásob a nákupných záväzkov spojených s produktmi H20. Očakávané náklady vo výške 5,5 miliardy dolárov sa týkajú práve zásob na sklade, nedodaných objednávok a rezerv, ktoré sa viažu na čipy navrhnuté pre Čínu.

Záujem o čipy H20 bol na čínskom trhu mimoriadne silný. Technologickí giganti ako ByteDance, Alibaba či Tencent si už začiatkom tohto roka objednali veľké množstvo týchto čipov v očakávaní ďalších reštrikcií zo strany USA. Podľa technologického portálu The Information mohli tieto objednávky v samotnom prvom štvrťroku 2025 presiahnuť 16 miliárd dolárov, čo je viac než celková výrobná kapacita Nvidie pre túto konkrétnu sériu.

Nvidia

Tieto objednávky tak predstavovali významný komerčný potenciál, ktorý sa kvôli politickému rozhodnutiu môže výrazne obmedziť alebo úplne zrušiť. Spoločnosť tak stojí pred výzvou, ako naložiť s výrobkami, ktoré možno nebude môcť legálne exportovať.

Čipy sú kľúčové pre rozvoj umelej inteligencie

Produkty spoločnosti Nvidia sú všeobecne považované za nevyhnutné komponenty pri vývoji umelej inteligencie (AI), a to nielen v Spojených štátoch, ale aj v Číne. Tamojšie firmy intenzívne pracujú na vlastných AI riešeniach a výkonné grafické procesory od Nvidie sú pre tieto výpočty kritické. Sprísnenie amerických pravidiel preto zasahuje priamo do rozvoja čínskeho technologického sektora.

Americká vláda svojimi krokmi sleduje strategický cieľ: obmedziť pokročilé technologické kapacity Číny, najmä v oblasti AI a supervýpočtovej techniky. Tento cieľ má však vedľajšie účinky na samotné americké firmy, ktoré v Číne prichádzajú o miliardové príležitosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP