Hoci pre mnohých je zubár strašiakom, starostlivosť o zuby často zanedbávame. Zuby sa pritom nedokážu regenerovať a v dospelosti máme iba jednu šancu. Ak sa poškodia, musíme siahať po plombách, korunkách alebo implantátoch. To sa však môže čoskoro zmeniť. Vedci z King’s College London prišli na spôsob, ako v laboratóriu vypestovať zuby priamo z ľudských buniek.

Zuby z vlastných buniek pacienta

Žralokom či slonom príroda bola štedrá a nadelila schopnosť obnovovať zuby. Človek je však odkázaný na mliečne a trvalé, ktoré sa už po poškodení nikdy nezregenerujú. Preto musíme siahať po umelých výplniach či dokonca implantátoch, ktoré ale nie sú ideálnym riešením.

„Výplne nie sú ideálnym riešením pri oprave zubov. Postupom času oslabujú štruktúru zubov, majú obmedzenú životnosť a môžu viesť k ďalšiemu kazu alebo citlivosti,“ povedal Xuechen Zhang z Fakulty zubného lekárstva ústnej a lebečno-tvárovej vedy na King’s College London.

Xuechen Zhang a Dr Ana Angelova Volponi
King's College London

Vysvetlil, že implantáty okrem toho vyžadujú invazívnu chirurgiu a taktiež dobrú kompatibilitu s alveolárnou kosťou. „Obe riešenia sú umelé a úplne neobnovujú prirodzenú funkciu zubu, čo môže viesť k dlhodobým komplikáciám.“

Riešením by mohla byť v laboratóriu vypestovaná zubná náhrada, čo by znamenal obrovský pokrok v medicíne. Zuby by vznikali z vlastných buniek pacienta a dokázali by sa prirodzene integrovať do čeľuste a dokonca rásť a prispôsobovať sa ako vlastné zuby.

xuechen zhang
King's College London

Desaťročný výskum

Vedcom v spolupráci s Imperial College sa podarilo vytvoriť špeciálny biomateriál, ktorý simuluje prirodzené prostredie, v akom rastú zuby v tele. Proces napodobňuje to, čo sa deje pri vývoji zubov počas vývoja embrya. Výskumu sa vedci venujú už viac ako desať rokov, avšak predchádzajúce pokusy zlyhali.

„Predchádzajúce pokusy zlyhali, pretože všetky signály boli vyslané naraz. Nový materiál signály uvoľňuje pomaly v priebehu času, čím napodobňuje čo sa deje v tele,“ dodal Xuechen.

Pre vedcov teraz predstavuje výzvu, ako nové zuby dostať z laboratória do úst pacienta. Jednou z možností je transplantovať zubné bunky priamo na miesto chýbajúceho zubu. Ďalšou možnosťou je vypestovať celý zub v laboratóriu a až potom ho umiestniť do úst pacienta. „Pre obe možnosti musíme začať veľmi skorý proces vývoja zubov v laboratóriu,“ povedal Xuechen. Štúdia bola uverejnená v ACS Macro Letters.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP