V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Európska únia ostáva aj naďalej konštruktívnym partnerom a usiluje sa o spravodlivú colnú dohodu so Spojenými štátmi. Po pondelkových rokovaniach vo Washingtone to vyhlásil eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič, ktorý v mene Európskej komisie vedie sériu intenzívnych rokovaní o zabrzdení colnej eskalácie a odvrátení obchodnej vojny.

„EÚ zostáva konštruktívnym partnerom pripraveným na spravodlivú dohodu, vrátane reciprocity prostredníctvom našej colnej ponuky nula za nula colných taríf na priemyselný tovar,“ vyhlásil Šefčovič po stretnutí s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom a obchodným poradcom prezidenta Trumpa Jamiesonom Greerom.

Rokovania sa podľa jeho slov zamerali na čo najlepšie využitie 90-dňového časového okna, počas ktorého sú dočasne pozastavené odvetné clá na oboch stranách Atlantiku. EÚ ich podľa Šefčoviča považuje za neoprávnené, no zároveň vysiela signál, že chce riešiť spory diplomaciou a spoluprácou.

Brusel aj Washington dali odvetným clám pauzu

V deň Šefčovičovej návštevy vo Washingtone Európska komisia oficiálne oznámila, že pozastavuje uplatňovanie odvetných ciel na americké tovary do 14. júla. Stalo sa tak štyri dni po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, ktorý podobne dočasne zrušil zavádzanie ciel na európske produkty, čo vytvorilo priestor na upokojenie napätia a konštruktívny dialóg.

Ide už o tretie osobné rokovanie slovenského eurokomisára vo Washingtone v krátkom čase. Po prvom stretnutí 20. februára a druhom koncom marca nasledoval viac než dvojhodinový videohovor 11. apríla, ktorý pripravil pôdu pre pondelňajší dialóg. Šefčovič tak potvrdzuje, že EÚ považuje obchodné vzťahy s USA za strategické a vyvíja značné diplomatické úsilie na hľadanie rovnováhy a reciprocity.

Pixabay

Odbúravanie necolných prekážok ako ďalší krok

Okrem ciel sa v rokovaniach diskutovalo aj o necolných prekážkach, ktoré podľa EÚ zbytočne komplikuje transatlantický obchod. Šefčovič uviedol, že ich odbúravanie bude vyžadovať značné spoločné úsilie, ale aj dôveru a transparentnosť medzi partnermi.

Cieľom rokovaní je vytvoriť stabilný rámec obchodných vzťahov, ktorý bude výhodný pre obe strany a zároveň ochráni strategické sektory EÚ aj USA. Nulové clá na priemyselný tovar, spravodlivé podmienky a efektívnejšia regulácia by mohli priniesť nový impulz pre transatlantický obchod, ktorý čelí výzvam v podobe geopolitických napätí a ekonomickej neistoty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP