V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Energetická transformácia nie je len ekologickou výzvou, ale strategickou nevyhnutnosťou, ktorá rozhodne o tom, či si Európska únia udrží svoju nezávislosť a konkurencieschopnosť. Takýto silný odkaz zaznel z úst predsedníčky poľského Senátu Małgorzaty Kidawy-Błońskej počas pondelkového stretnutia výborov pre klímu a energetiku, ktoré sa konalo v rámci poľského predsedníctva v Rade EÚ.

Kidawa-Błońska vo svojom vystúpení zdôraznila, že energia prestáva byť len hospodárskou komoditou a stáva sa kľúčovým nástrojom geopolitického vplyvu. Práve preto považuje energetickú bezpečnosť za základnú podmienku pre ďalší rozvoj a odolnosť Európskej únie. Pripomenula aj hrozby, ktoré predstavuje závislosť od autoritatívnych režimov a spomenula napríklad ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru ako varovný signál.

Podľa nej bude to, ako EÚ zvládne prebudovanie svojho energetického sektora, rozhodujúce pre jej postavenie na svetových trhoch a schopnosť reagovať na budúce globálne krízy.

Investície do obnoviteľných zdrojov aj vodíka

Kidawa-Błońska tiež vyzdvihla potrebu masívnych investícií do obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárna a veterná energia, ako aj rozvoj technológií budúcnosti, vrátane vodíkových riešení. Zároveň upozornila na nutnosť budovania modernej energetickej infraštruktúry, ktorá umožní efektívne prepojenie zdrojov a spotrebiteľov v rámci celej EÚ.

Cieľom podľa nej nie je len znížiť závislosť od externých dodávateľov, ale aj zabezpečiť dostupnejšie ceny energií a ochrániť občanov pred budúcimi výkyvmi a krízami.

Slovensko na rokovaniach nechýbalo

Na zasadnutí sa zúčastnil aj slovenský poslanec Branislav Škripek (KDH) a Kristína Bobáková z kancelárie NR SR, ktorí reprezentovali Slovensko v diskusiách o spoločnej budúcnosti európskej energetiky. Prítomnosť slovenských zástupcov podčiarkuje, že energetická transformácia nie je len témou Bruselu, ale priamo sa dotýka aj národných parlamentov a regionálnych politík.

Stretnutie ukázalo, že transformácia energetiky už nie je len ambicióznym ekologickým plánom, ale stáva sa kľúčovým projektom pre prežitie EÚ ako suverénneho a globálne konkurencieschopného hráča. Ak chce Európa čeliť výzvam 21. storočia, musí podľa Kidawy-Błońskej konať rýchlo, strategicky a s jasným cieľom – nezávislá, odolná a moderná energetika pre všetkých obyvateľov Únie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP