V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Umelá inteligencia (AI) by na Slovensku mala hrať oveľa významnejšiu úlohu, a to nielen v súkromnom sektore, ale najmä na vládnej úrovni. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas konferencie Vizio Energo, kde sa diskutovalo o energetickej sebestačnosti Slovenska, jadrovej energetike, zelených technológiách a tiež o potenciáli umelej inteligencie v modernom riadení štátu.

Podľa prezidenta je dôležité, aby sa AI zavádzala aj do procesov verejnej správy a rozhodovania. Ako uviedol, samotný Prezidentský palác sa rozhodol ísť príkladom. „Chceme byť lídrom a aj v oblasti riadenia spotreby našej energie chceme použiť umelú inteligenciu. Takisto chceme zaviesť a už ideme pilotne skúšať budúci týždeň kontrolu legislatívneho procesu prostredníctvom nástrojov umelej inteligencie,“ priblížil Pellegrini.

Súkromný sektor ide príkladom, AI má riešiť nedostatok pracovnej sily

Zároveň zdôraznil, že AI môže pomôcť pri zvyšovaní efektivity verejných výdavkov či transparentnom sledovaní legislatívnych procesov. Prezident tým reagoval na potrebu modernizovať štátnu správu, ktorá často zaostáva za technologickým vývojom v súkromnom sektore.

Peter Pellegrini zároveň ocenil prístup súkromného sektora, ktorý podľa neho ide v oblasti umelej inteligencie správnym smerom. „Ten si uvedomil, že umelá inteligencia môže optimalizovať procesy, môže sanovať nedostatok pracovnej sily,“ skonštatoval. Dodal, že robotizácie a digitalizácie sa netreba báť – práve naopak, Slovensko má dlhodobý problém s nedostatkom zamestnancov, a práve moderné technológie môžu byť riešením.

umelá inteligencia
Pixabay

Prezident chystá okrúhly stôl

Prezident zároveň avizoval, že v blízkej dobe plánuje zorganizovať okrúhly stôl venovaný umelej inteligencii. Na stretnutie chce pozvať zástupcov rezortov, kde vidí najväčší potenciál pre rýchle nasadenie AI, konkrétne spomenul zdravotníctvo a školstvo. Zároveň chce diskutovať aj s kľúčovými hráčmi v oblasti technológií.

„Nechceme riešiť aktuálne problémy zdravotníctva či školstva, ale povedať si, čo môžeme spraviť pre to, aby Slovensko sa skokovo posunulo niekde inde,“ vysvetlil Pellegrini. Dôraz kladie na dlhodobú víziu a strategický posun celej krajiny v oblasti technologickej pripravenosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP