V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vlastníctvo fotovoltiky dnes už neznamená len nižšie účty za elektrinu – pre rastúci počet domácností a obcí sa stáva aj cestou k aktívnemu zarábaniu. Kľúčovým nástrojom na dosiahnutie týchto benefitov sú energetické spoločenstvá, ktoré umožňujú členom nielen zdieľať vyrobenú elektrinu, ale aj ju výhodne predávať.

Energetické spoločenstvá majú výhodu nielen pre výrobcov elektriny, ale aj pre odberateľov, ktorí fotovoltiku nevlastnia. Tí môžu totiž využívať výhodnejšie ceny, než ponúkajú klasickí dodávatelia. Ako uvádza energetické spoločenstvo Ecomunita, bežná domácnosť s regulovanou cenou elektriny zaplatí dodávateľovi 84,10 eura za megawatthodinu (MWh) s DPH.

Rýchly rast záujmu o energetickú nezávislosť

V rámci spoločenstva je však táto cena výrazne nižšia – 67,83 eura za MWh, čo predstavuje úsporu viac ako 19 eur na jednej MWh. V prípade právnických osôb, ktoré často platia ešte vyššie sadzby, môže byť táto úspora ešte väčšia.

„Na jednej MWh elektriny tak domácnosť ušetrí 19,27 eura,“ vysvetľuje Michal Peško, predseda Ecomunity. Práve tento cenový rozdiel je dôvodom, prečo záujem o energetické spoločenstvá rýchlo rastie.

solárne panely na dome
Freepik

Spoločenstvo Ecomunita, ktoré oficiálne začalo fungovať 1. júla 2024, zaznamenalo už počas prvého mesiaca aktivity 12 výrobcov a 13 odberateľov elektriny. Do konca roka sa ich počet strojnásobil a dnes má Ecomunita viac ako 30 členov a zastrešuje viac ako 70 odberných a odovzdávacích miest. Tento rýchly rast je dôkazom, že si ľudia aj inštitúcie výhody kolektívneho prístupu k výrobe a spotrebe elektriny uvedomujú čoraz viac.

Úspora aj pre malé obce

Úspešný príklad, ako môže energetické spoločenstvo fungovať aj v menšom meradle, ponúka obec Modrovka. Napriek tomu, že ide o tretiu najmenšiu obec v Trenčianskom kraji, rozhodla sa investovať do udržateľnosti.

„Peňazí nemáme nazvyš, preto by sme si nemohli dovoliť zafinancovať 10-kilowattovú fotovoltiku s batériovým úložiskom. No podarilo sa nám založiť Energetické spoločenstvo Obecné obnoviteľné zdroje, v ktorom máme aj partnerov zo súkromného sektora,“ vysvetľuje starosta Vladimír Balaj. Práve vďaka tomuto partnerstvu sa obci podarilo zaobstarať kompletné riešenie, ktoré jej dnes šetrí náklady na elektrinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP