V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa mení z tradičného dodávateľa plynu na ambiciózneho energetického hráča s rozšíreným záberom. Ako prezradil predseda predstavenstva SPP Vojtech Ferencz v rozhovore pre portál SITA Energetika, firma chce do troch až štyroch rokov ovládnuť minimálne 20 % trhu s dodávkami elektriny. Tento cieľ označil za reálny, nie chiméru. „Sme rozbehnutí, takže to kočírujeme tak, aby sme dosahovali ešte lepšie čísla,“ dodal.

Plynári zároveň rozširujú svoje aktivity v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Majú vytipovaných päť až sedem lokalít vhodných na výstavbu veterných elektrární, no čelia odporu miestnych obyvateľov, ktorý brzdí rozvoj projektov. Ferencz priznáva, že ľudia sa obávajú neznámeho. „Bojujeme s lokálnymi názormi… jednoducho obyvateľstvo nesúhlasí. Úplne to rešpektujem, snažíme sa ich ale presvedčiť,“ uviedol.

Naopak, fotovoltické projekty sú zatiaľ úspešnejšie. Pri Michalovciach a Spišskej Novej Vsi SPP už otvorilo veľké solárne elektrárne. Ďalšie panely boli nainštalované na viac ako dvadsiatke škôl, kde časť vyrobenej elektriny slúži priamo škole a zvyšok vstupuje do bilancie SPP.

Batérie ako podpora pre stabilitu siete

SPP si uvedomuje, že spoľahlivá energetika potrebuje aj úložiská energie. Firma preto investuje do batériových systémov, ktoré majú poskytovať podporné služby pre Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS). Napriek drobnému zdržaniu sa podľa Ferencza podarilo obstarať výkonnú batériu za dvojtretinovú cenu v porovnaní s obdobným riešením inde. „Klobúk dole aj pred našimi odborníkmi, že sme to vedeli urobiť tak, ako sme to urobili,“ pochválil tím.

Ďalšou rozvojovou oblasťou je elektromobilita. Ferencz sa k téme stavia osobne – bol spoluautorom slovenského akčného plánu elektromobility. Dnes SPP spolupracuje s firmami ako Huawei, Siemens či ABB, pričom Siemens už plynárom daroval nabíjacie stanice, ktoré boli nainštalované napríklad v Košiciach.

Printscreen/YouTube

Vizionárske nápady a humor vo vedení

SPP má vytipovaných 60 lokalít, kde plánuje umiestniť elektronabíjačky, zameriava sa však na miesta s vysokou koncentráciou ľudí, nie diaľnice alebo hlavné ťahy. Tento prístup má zabezpečiť efektívnejšie využívanie infraštruktúry a lepšiu dostupnosť pre každodenné potreby.

Ferencz zároveň naznačil, že SPP by v budúcnosti mohlo rozšíriť svoj vplyv ešte výraznejšie – napríklad akvizíciou veľkého energetického podniku. S úsmevom spomenul, ako pri návšteve rakúskeho OMV strážnikovi žartom povedal, že ide podať ponuku na kúpu firmy zo strany SPP. „Keď sa pýtaš také veci, do ktorých vrátnikovi asi nič nie je, tak som mu povedal len takú vetu. Začudoval sa trošku,“ zaspomínal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP