V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Talianska metropola sa pripravuje na netradičnú politickú výzvu. O post primátorky Ríma sa v komunálnych voľbách v roku 2027 plánuje uchádzať Francesca Giubelliová – prvá talianska influencerka vytvorená umelou inteligenciou. Tento prelomový krok oznámil taliansky denník Il Messaggero a priniesol ho aj TASR.

Virtuálna kandidátka nie je len bezduchým algoritmom. Francesca Giubelliová bola vytvorená ako digitálna modelka, ktorú certifikovala spoločnosť Meta a ktorá má už takmer 12 000 sledovateľov na sociálnych sieťach. Jej vizuálna podoba je inšpirovaná ikonami talianskeho filmu – Sophie Lorenovou a Monicou Bellucciovou. Meno dostala po postave Francescy z Danteho Božskej komédie, čo jej tvorcovia považujú za symbolické spojenie klasickej kultúry s modernými technológiami.

AIxRoma – hnutie z budúcnosti

Francesca kandiduje za politické hnutie AIxRoma, ktoré – rovnako ako samotná kandidátka – vzniklo vďaka umelej inteligencii. Projekt vytvorila trojica odborníkov Emiliano Belmonte, Valeria Fossatelliová a Francesco Giuliani. Ich cieľom je priniesť do verejného priestoru a komunálnej politiky nové technológie, s dôrazom na AI, transparentnosť a participáciu občanov.

„Nejde len o digitálny experiment, ale o skutočnú platformu pre aktívne občianstvo, ktorá sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov otvorí odborníkom, mladým ľuďom, realistom a širokej verejnosti,“ uvádzajú tvorcovia.

Francesca Giubelliová- virtuálna influencerka.
Instagram francescagiubelli

Kandidátka Giubelliová má ambíciu modernizovať chod mesta pomocou dátovej analýzy, algoritmickej efektivity a nestranného prístupu k správe vecí verejných. Vďaka AI má podľa svojich tvorcov schopnosť vyhodnocovať komplexné informácie bez emocionálneho skreslenia, čím by mohla ponúknuť racionálnejšie riešenia pre problémy hlavného mesta.

Politikou k provokácii

Táto netradičná kandidatúra však okamžite vyvolala aj kontroverzie. Kritici sa pýtajú, či je vôbec možné, aby virtuálna entita skutočne pochopila zložitosť ľudskej interakcie, emocionálne nuansy a sociálne výzvy, ktorým Rím čelí. „Uvidíme, ako môže virtuálna entita skutočne pochopiť a reagovať na zložitosť sociálnej a ľudskej dynamiky mesta, akým je Rím,“ komentovali talianski politológovia.

Projekt Giubelliovej je z jednej strany vnímaný ako technologická provokácia, ktorá má otvoriť diskusiu o tom, kam až môžeme (a chceme) posunúť hranice AI v správe spoločnosti. Z druhej strany je však pre niektorých aj serióznym návrhom na modernizáciu verejného života. „Je to zaujímavá provokácia, ktorá nás núti zamyslieť sa nad budúcnosťou politiky a potenciálom umelej inteligencie,“ znie z akademických kruhov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP