V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Apple už nie je svetovým lídrom v hodnote – technologického giganta na trón nahradil Microsoft. Tento zlom nastal v utorok 8. apríla, keď investori reagovali na znepokojujúce správy o nových amerických clách na čínsky tovar, čo malo okamžitý dopad na akcie Apple.

Ako informovala agentúra TASR podľa správy DPA, hodnota spoločnosti Apple sa prepadla o viac než 20 %, čím stratila viac ako 700 miliárd dolárov a jej trhová kapitalizácia sa znížila na približne 2,6 bilióna USD.

Clá tlačia na Apple 

Za dramatickým poklesom stojí kombinácia viacerých faktorov, no dominantným je zavedenie nových amerických ciel na čínsky dovoz, ktoré výrazne zasahujú do dodávateľského reťazca Apple. Až 104 % dovozné clo sa dotýka najmä iPhonov, keďže ich väčšina sa montuje práve v Číne. Výrobný model, na ktorý sa Apple dlhodobo spoliehal, sa tak zo dňa na deň ocitol pod paľbou kritiky aj finančných rizík.

Spoločnosť preto zvažuje alternatívy – podľa denníka Wall Street Journal plánuje Apple presunúť dodávky iPhonov do USA z Indie. Tento krok však zatiaľ nie je finálny, keďže Apple žiada o výnimku z ciel. Dovozné clá z Indie totiž aktuálne predstavujú 27 %, čo je stále výrazný zásah do marže.

Unsplash

Výzvy, ktoré nemajú jednoduché riešenia

Podľa analytikov je situácia pre Apple mimoriadne zložitá. „Neexistujú žiadne dobré odpovede,“ konštatuje analytik Craig Moffett pre CNBC. Upozorňuje, že problém nie je len o technológii či dostupnosti pracovnej sily, ale predovšetkým o nákladoch a mzdách, ktoré robia akýkoľvek reálny presun výroby do USA prakticky nemožný v krátkom časovom horizonte.

Tlak však prichádza aj zo strany Bieleho domu. Minister obchodu Howard Lutnick otvorene kritizoval Apple za to, že naďalej vyrába v Číne, a naznačil, že namiesto lacnej zámorskej pracovnej sily by mohli nastúpiť robotizované linky a americkí zamestnanci. Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová pritom potvrdila, že prezident Trump chce výrobu technológií vrátiť späť do USA a verí, že krajina má na to dostatok zdrojov aj pracovnej sily.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP