V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Štvrtý rok pokračujúceho vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou prináša aj nové poznatky o možnostiach ruského vojenského arzenálu. Podľa vojenského analytika Alexeja Getmana Rusko už nedokáže viesť raketové útoky s takou intenzitou ako na začiatku vojny.

Ako uviedol v rozhovore pre televíziu TV Freedom, zásoby rakiet ruskej armády sa výrazne stenčili a vojensko-priemyselný komplex ich nedokáže v dostatočnej miere nahrádzať. Dnes má Rusko podľa jeho slov len približne 15 % zo zásob, ktoré malo v čase začiatku invázie.

Produkcia rakiet nestačí na pravidelné útoky

Getman vysvetlil, že ak Rusi zaútočia raketami raz za mesiac, použijú približne 100 kusov. Ak sú útoky ešte menej časté, použije sa aj viac ako 100 rakiet naraz. Tento počet podľa neho zodpovedá aktuálnej výrobnej kapacite ruského priemyslu. „Toto je približne počet rakiet, ktoré dnes dokáže Ruská federácia vyrobiť,“ poznamenal analytik.

Naznačuje to, že tempo útokov závisí predovšetkým od toho, ako rýchlo sa Rusku podarí doplniť muníciu, čo sa deje výrazne pomalšie než v minulosti. Raketový útok, ktorý Rusko podniklo 6. apríla, bol podľa Getmana menej masívny než útoky v predchádzajúcom období. Upozorňuje však, že to neznamená upokojenie situácie.

Ruská balistická raketa.
TASR/ AP

Práve naopak, varuje pred možnosťou nového veľkého útoku v blízkej budúcnosti. „S najväčšou pravdepodobnosťou sa v najbližších dňoch môžeme dočkať ďalšieho útoku, možno aj s väčším počtom rakiet,“ uviedol. Ako dôvod uvádza fakt, že Rusko už dlhšie nezasiahlo ciele hlboko vo vnútrozemí Ukrajiny a momentálne má podľa všetkého dostatočné zásoby na ďalší silnejší úder.

Rusi menia taktiku v dôsledku logistiky a výrobných limitov

Dlhodobý vojenský konflikt má dopad aj na schopnosť krajín zabezpečiť si dostatočné zásoby zbraní. Rusko napriek snahám o posilnenie domácej produkcie naráža na limity v oblasti surovín, technológií a prístupu k medzinárodným komponentom.

Sankcie a medzinárodná izolácia podľa analytikov obmedzujú schopnosť Moskvy nahradiť použité rakety v potrebnom tempe. Tieto faktory môžu výrazne ovplyvniť aj vývoj na bojiskách v nasledujúcich mesiacoch, pričom Ukrajina bude naďalej čeliť nepravidelným, ale potenciálne masívnym útokom zo vzduchu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP