Vedcom sa podarilo znovu priviesť k životu šelmu, ktorá vyhynula pred viac ako 12 000 rokmi. Legendárneho pravlka vyvinula spoločnosť Colossal Biosciences, ktorá už predtým vytvorila „vlnenú“ myš s mamutími génmi. O téme informoval portál CNN.

Pravlk obrovský (latinsky Aenocyon dirus) bol kedysi dominantným predátorom Severnej Ameriky a dokonca bol aj inspiráciou pre obávané zvieratá v seriály Game of Thrones. V porovnaní s vlkom dravým, ktorý je jeho najbližší žijúci príbuzný, bol pravlk väčší, mal silnejšiu sánku, hustejšiu srsť a širšiu lebku. Colossal tvrdí, že nový hybrid vyzerá takmer ako pôvodný druh, čo bol hlavný cieľ ich génovej rekonštrukcie.

Šteňatá vznikli spojením viacerých špičkových biotechnológií. Vedci extrahovali DNA z fosílií starej 13 000 a 72 000 rokov, pomocou génového inžinierstva upravili bunky vlka dravého a vytvorili bunkové línie, ktoré potom klonovali. Bunky následne vložili do vajíčok a umiestnili ich do tiel surogátnych matiek, ktorými boli veľké zmiešané plemená psov.

Momentálne žijú tieto tri mláďatá, ktoré dostali meno Romulus, Remus a Khaleesi na rozsiahlej monitorovanej ploche, ktorej lokalita je zatiaľ z bezpečnostných dôvodov utajená. Podľa vyhlásenia spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Colossal, Bena Lamma, je tento úspech dôkazom, že ich technológia pre „de-extinkciu“ funguje v praxi. „Náš tím zobral DNA zo zubu starého 13 000 rokov a lebky staršej 72 000 rokov a vytvoril zdravé šteňatá vlka obrovského,“ uviedol v tlačovej správe

Podľa profesora evolučnej genomiky Love Daléna, z vedeckého pohľadu je výsledné zviera geneticky z veľkej časti vlk dravý, pretože má až 99,9 % pôvodného genómu. Upravené gény pomohli ovplyvniť znaky ako hustá srsť či farebnosť srsti, vďaka čomu šteňatá pripomínajú svojich dávnych predkov.

Colossal, ktorý od svojho založenia v roku 2021 získal financovanie vo výške aspoň 435 miliónov dolárov, sa dlhodobo venuje aj plánom na oživenie mamuta, vtáka dodo či tasmánskeho tigra. Spoločnosť tvrdí, že rovnaké technológie môžu pomôcť aj pri ochrane ohrozených druhov. Spoločnosť už úspešne klonovala dve vrhy červeného vlka, čo je dnes najkritickejšie ohrozený druh vlka v Severnej Amerike

Kritici však upozorňujú na etické dilemy a vysoké náklady. Podľa profesora environmentálnej filozofie Christophera Prestona z Montanskej univerzity však Colossal postupuje zodpovedne a dôsledne dohliada na pohodu zvierat. Napriek tomu spochybňuje ekologický význam takýchto projektov – „je ťažké si predstaviť, že by tieto vlky niekedy zohrali aktívnu úlohu v prírode, najmä keď máme problém udržať zdravú populáciu aj bežných sivých vlkov,“ konštatuje.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP