V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V utorok skoro ráno miestneho času sa z vrcholu sopky Kanlaon na Filipínach začal valiť obrovský oblak dymu a popola. Podľa Filipínskeho inštitútu vulkanológie a seizmológie výbušná erupcia začala presne o 5:51 ráno, čo je 23:51 stredoeurópskeho letného času. Sopka vyvrhla hustý dym a popol do výšky približne 4000 metrov a vietor ho následne unášal smerom na juhozápad. Miestne úrady už začali s preventívnymi opatreniami a sledujú, ktoré oblasti budú zasiahnuté.

Hoci erupcia vyzerá dramaticky, úrady boli na situáciu pripravené. Po predchádzajúcom výbuchu, ku ktorému došlo ešte v decembri minulého roka, evakuovali ľudí žijúcich v okruhu štyroch až šiestich kilometrov od krátera. „Boli sme na erupciu pripravení. Rodiny vo vzdialenosti štyri až šesť kilometrov evakuovali už počas poslednej erupcie v decembri. Momentálne monitorujeme, ktoré dediny budú zasiahnuté popolom,“ uviedli zástupcovia miestnych úradov. Okrem toho bolo školám v zasiahnutej oblasti odporučené zrušiť vyučovanie.

Jedna z najaktívnejších sopiek v regióne

Kanlaon, vysoký 2465 metrov nad morom, je jednou z 24 aktívnych sopiek na Filipínach. Krajina leží v oblasti známej ako tichomorský Ohnivý kruh, ktorá je typická častými zemetraseniami a vulkanickou činnosťou. Sopka Kanlaon sa prebudila už v septembri, keď museli evakuovať stovky ľudí, pretože počas jedného dňa vyvrhla tisíce ton toxických plynov.

Za posledných deväť rokov zaznamenali odborníci až 15 erupcií tejto sopky. Tragickú kapitolu jej histórie predstavuje výbuch z augusta 1996, ktorý si vyžiadal životy troch turistov. Vďaka skúsenostiam z minulosti dnes úrady konajú promptne a organizujú evakuácie a preventívne opatrenia oveľa efektívnejšie.

Pixabay/Pexels

Sopka pod dohľadom vedcov

Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie pokračuje v dôkladnom monitorovaní situácie. Popol z erupcie môže spôsobiť zdravotné problémy, najmä pre osoby s dýchacími ťažkosťami, a môže tiež ovplyvniť leteckú dopravu. Odborníci varujú, že ďalšie aktivity sopky nie sú vylúčené, a preto odporúčajú, aby sa ľudia v rizikových oblastiach držali mimo nebezpečných zón.

Obyvateľom odporúčajú používať ochranné masky, zostať vo vnútorných priestoroch a riadiť sa pokynmi záchranných zložiek. Sopka Kanlaon tak opäť pripomenula, že aj v 21. storočí dokáže príroda predviesť svoju silu spôsobom, ktorý si vyžaduje rešpekt aj pripravenosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP