V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ropné trhy začali nový týždeň v červených číslach a nadviazali tak na straty z predchádzajúcich dní. V pondelok ráno sa ceny ropy opäť výrazne prepadli, čo reflektuje obavy investorov z narastajúceho napätia v obchodných vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Čínou. Tieto geopolitické tenzie vyvolávajú strach z možnej recesie, ktorá by znamenala pokles dopytu po rope na globálnom trhu.

Podľa údajov agentúr Reuters a Bloomberg, ktoré zverejnila TASR, dosiahla cena severomorskej ropy Brent s júnovým kontraktom do 7.13 h SELČ hodnotu 64,01 dolára za barel, čo je pokles o 1,57 dolára alebo 2,39 percenta oproti predchádzajúcej uzávierke. Rovnako klesla aj cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom, a to na 60,47 dolára za barel, čo predstavuje pokles o 1,52 dolára čiže 2,45 percenta.

Obchodné clá medzi veľmocami tlačia ceny nadol

Hlavným faktorom aktuálneho vývoja je pokračujúce ekonomické napätie medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Čína, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, oznámila, že od 10. apríla uvalí dodatočné clá vo výške 34 % na všetok americký tovar. Ide o reakciu na krok USA, ktoré zaviedli rovnaké clá na čínsky dovoz. Tento obchodný konflikt sa tak dostáva do novej fázy eskalácie a vrhá tieň na globálnu ekonomiku.

Obavy z toho, že konflikt povedie k spomaleniu hospodárskeho rastu a následne k recesii, vytvárajú tlak na ceny ropy. Zníženie očakávaného dopytu po energii by mohlo znamenať prebytok ponuky, čo investori okamžite premietajú do cien na burze.

ropa, rara, ropovod
TASR

OPEC+ prekvapil zvýšením produkcie

Ďalším dôležitým momentom, ktorý prispel k pondelkovému prepadu cien, je rozhodnutie ropného kartelu OPEC+, ktoré prišlo v čase už existujúcej nervozity. Organizácia oznámila, že v mesiaci máj zvýši produkciu výraznejšie, než sa očakávalo, čím ešte viac posilnila tlak na klesajúce ceny.

Vyššia ponuka zo strany krajín OPEC+ v čase, keď trh očakáva oslabenie dopytu, môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu rovnováhy medzi ponukou a dopytom. Pre producentov ropy to znamená menšie tržby a pre spotrebiteľov síce nižšie ceny, ale aj neistotu na energetických trhoch.

Ropné trhy sa v súčasnosti pohybujú na najnižších úrovniach za viac než tri roky, čo môže mať dopad aj na koncové ceny pohonných látok. Ak bude trend pokračovať, môžeme v najbližších týždňoch očakávať aj ďalšie zlacňovanie na čerpacích staniciach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP