Prezident Donald Trump už od svojho nástupu avizoval zavedenie ciel na väčšinu dovážaného tovaru do Spojených štátov. Hoci Trump a jeho administratíva v tom vidia nástroj na posilnenie ekonomiky a geopolitickej moci, pre ostatné krajiny to môže mať drastické ekonomické dôsledky.

Zdá sa však, že sadzby ciel nepochádzajú priamo z hlavy prezidenta. Ako informuje Futurism, existujú náznaky, že celý plán vytvorila umelá inteligencia. Prezident Donald Trump oznámil rozsiahle clá pre tovar, ktorý sa do Spojených štátov dováža z viac ako 100 krajín, vrátane Slovenska. Ekonómovia varujú, že clá zasiahnu celú Európsku úniu, najviac však utrpí slovenský automobilový priemysel.

Trump
Flickr

Clá kritizované štátmi

Trump je za zavedenie ciel ostro kritizovaný a podľa denníka Cointelegraph existujú náznaky, že celý plán zavedenia ciel mohla vymyslieť umelá inteligencia. Trumpova administratíva údajne vypočítala clá tak, že obchodný deficit medzi USA a konkrétnou krajinou vydelila hodnotou jej exportu do USA a výsledok ešte raz delila dvomi.

 

Vyzerá to, že pri tvorbe ciel sa úradníci obrátili na chatbota. Experti aj používatelia na sociálnej sieti X dokázali pomocou jednoduchého promptu pre ChatGPT vytvoriť identický tarifný plán.

„Aký by bol jednoduchý spôsob, ako vypočítať clá, ktoré by sa mali uvaliť na iné krajiny, aby sa USA dostali na rovnakú úroveň, pokiaľ ide o obchodný deficit? Nastav minimálne 10 percent,“ napísal kryptotrader Jordan „Cobie“ Fish.

Aj chatbot uznal nelogickosť

Chatbot uviedol podobný vzorec, ako predstavila Trumpova administratíva. Zároveň však ChatGPT upozornil, že spôsob výpočtu ciel je nelogický, nezohľadňuje dynamiku medzinárodného obchodu, ale ponúka jednoduché pravidlo na vyrovnanie obchodných podmienok.

 

Výpočet však nepotvrdila len umelá inteligencia od spoločnosti OpenAI. Ďalší používatelia sa tento experiment snažili zreplikovať, čo sa im úspešne podarilo s Gemini, Claude, ako aj Muskovým AI modelom Grok.

Tak ako ChatGPT, aj ostatné modely umelej inteligencie varovali pred ekonomickými dôsledkami použitia tohto modelu, čo evidentne úradníci, ak naozaj pri tvorbe používali AI, ignorovali. Nie je to však prvýkrát, čo bol Biely dom kritizovaný za používanie chatbotov. Podľa analýzy, niektoré dokumenty majú znaky generovaného textu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP