Európske laboratórium jadrového výskumu CERN vybuduje najväčší urýchlovač častíc na svete. Podľa CERN-u neexistujú žiadne technické prekážky pre výstavu. Nový zrážač častíc byť oveľa výkonnejší než súčasný Veľký hadrónový urýchľovač a bude umiestnený v kruhovom tuneli s obvodom až 91 kilometrov. Hoci CERN v novom urýchľovači vidí budúci prelom vo fyzike, projekt čelí kritike zo strany vedcov. O téme informoval portál ScienceAlert.

Trikrát väčší než súčasný urýchľovač

Nový projekt budúceho kruhového urýchľovača FCC (Future circular collinder) je podľa generálnej riaditeľky CERN-u, Fabioly Gianotti nevyhnutný, aby Európa zostala lídrom v základnom výskume. Ako varovala, Čína má podobné ambície a ak sa Európa neodhodlá financovať FCC, môže stratiť svoju vedúcu pozíciu.

CERN zverejnil výsledky niekoľkoročnej štúdie, v ktorej sa analyzovalo okolo 100 rôznych scenárov. Podľa odborníkov, nový zrážač častíc môže posunúť poznanie vesmíru na novú úroveň. Nový zrážač častíc bude umiestnený v 91-kilometrovom kruhový tunely, ktorý by prechádzal cez francúzsko-švajčiarsku hranicu a nachádzal by sa v hĺbke 200 metrov a stavať by sa malo v dvoch etapách, pričom funkčný by mal byť v roku 2040.

ilustrácia FCC
CERN/PIXELRISE

Zároveň by bol až trikrát väčší než Veľký hadrónový urýchľovač (LHC), ktorý je v súčasnosti najväčším svojho druhu. LHC tvorí tiež kruhový tunel s dĺžkou 27 kilometrov a umožnil vedcom potvrdiť existenciu Higgsovho bozónu, ktorý sa nazýva aj ako „božská častica“, za čo získala Nobelovu cenu. Očakáva sa, že svoju činnosť ukončí do roku 2041.

Nový projekt síce môže priniesť prelomové objavy, avšak čelí kritike, pretože výstavba bude finančne, aj ekologicky nákladná. Jeho cena sa odhaduje na 15 miliárd švajčiarskych frankov. Rozhodnutie o financovaní musia prijať členské štáty CERN-u (24 členských krajín vrátane Slovenska) do roku 2028. Izrael a Nemecko však vyjadrili obavy ohľadne financií projektu, avšak CERN uvádza, že až 80 % nákladov by mohlo byť pokrytých z rozpočtu organizácie.

Kritika z vedeckej obce

Výstavba tiež naráža na kritiku a odpor v miestnych komunitách a niektorí farmári by tak mohli prísť o svoje pozemky. Niektorí vedci nový projekt vítajú a oceňujú jeho budúci prínos, avšak iní kritizujú, že investovaním do FCC sa zastaví financovanie do menších projektov a technológií.

„To, čo ma najviac znepokojuje je, že investovaním tohto obrovského množstva peňazí zastavíme vývoj iných technológií, pretože na ne neostane žiadne financovanie. FCC by mohol pohltiť finančné prostriedky roky a roky,“ uviedla pre Observer časticová fyzička Halina Abramowiczová, ktorá FCC nazvala „hračkou“.

Projekt je kritizovaný aj z environmentálneho hľadiska. Združenie Noe21 poukazuje na náklady a „astronomickú spotrebu energie“, či vplyv na klímu.

„Zrážače častíc zohrávajú jedinečnú úlohu pri prieskume fyziky. Umožňujú tiež vývoj bezprecedentných technológií v mnohých oblastiach dôležitých pre spoločnosť – od supravodivých materiálov pre lekárske aplikácie, cez výskum fúznej energie a prenos elektriny, až po pokročilé urýchľovače a detektory pre medicínu a ďalšie využitia,“ uvádza CERN na webe.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP