Taiwan opäť zaznamenal zvýšenú aktivitu čínskeho námorníctva vo svojom okolí – podľa informácií Ministerstva národnej obrany bolo v pondelok o 6:00 miestneho času zaregistrovaných sedem lodí čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády (PLAN) v blízkosti taiwanského teritória. Zaujímavosťou však je, že tentokrát neboli zaznamenané žiadne čínske vojenské lietadlá, čo predstavuje miernu odchýlku od bežného trendu každodenných preletov, informuje ANI News. Experti varujú, že Čína plánuje Taiwan napadnúť do roku 2027 ako súčasť plánu Xi Jinpinga.

Ministerstvo túto informáciu zverejnilo aj na platforme X s jednoduchým konštatovaním: „7 lodí PLAN sa nachádzalo v okolí Taiwanu k 6. hodine ráno (UTC+8). Ilustrácia letovej trasy nie je pripojená, pretože neboli zistené žiadne lietadlá PLA počas tohto časového úseku.“

Čínska invázia môže prísť kedykoľvek

Ešte deň predtým, v nedeľu, taiwanská armáda zaznamenala prelet jedného čínskeho lietadla, ktoré narušilo strednú líniu – neoficiálnu hraničnú čiaru v Taiwanskom prielive – a preniklo do juhozápadnej identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ). Spolu s týmto preletom bolo v okolí ostrova identifikovaných osem vojnových lodí a jedna oficiálna čínska loď. „1 lietadlo PLA, 8 lodí PLAN a 1 oficiálna loď operovali v okolí Taiwanu do 6. hodiny ráno (UTC+8). 1 lietadlo vstúpilo do východnej ADIZ. Situáciu sme monitorovali a primerane reagovali,“ uviedol rezort obrany v ďalšom príspevku na X.

V posledných týždňoch pritom Peking výrazne zosilňuje svoju schopnosť potenciálne napadnúť Taiwan, a to prostredníctvom nových typov námorného vybavenia a rôznych invazívnych technológií pre paralyzovanie kľúčového ostrova v Ázii. Medzi najvýraznejšie kroky patrí oficiálne spustenie do prevádzky masívneho výsadkového vrtuľníkového plavidla (Landing Helicopter Assault, LHA) určeného pri inváziách alebo komplexných vojenských operáciách, ktoré nemá obdobu v žiadnej inej námornej flotile sveta.

LHA lode bežne dosahujú dĺžku okolo 240 až 260 metrov a výtlak približne 40 000 ton. Na ich palube sa nachádzajú desiatky vrtuľníkov (napríklad Z-8, Z-9 či útočné Z-10), pričom niektoré verzie dokážu operovať aj s lietadlami so schopnosťou vertikálneho štartu a pristátia (VTOL).

Taiwan nezverejnil presné typy lodí, ale podľa opakujúcich sa vzorcov čínskej aktivity pri taiwanskom pobreží a dostupných informácií z predchádzajúcich podobných incidentov išlo s veľkou pravdepodobnosťou o tieto typy vojnových lodí:

  • Typ 052D / 052C – torpédoborce: Vybavené pokročilými radarovými systémami a vertikálnymi odpaľovacími systémami (VLS). Nesú strely HQ-9 (protivzdušná obrana) a YJ-18 (protilodné a pozemné ciele). Moderné viacúčelové plavidlá vhodné na eskortu aj ofenzívne operácie.
  • Typ 054A – fregaty: Majú pokročilý sonar, torpéda a protiletecké rakety. Slúžia ako podpora flotily a protiponorková ochrana.
  • Typ 056A – korvety: Určené na operácie v pobrežných vodách, vhodné na hliadkovanie, prieskum a sledovanie.
  • Výsadkové plavidlá – typy 071 alebo 075 (LSD/LHA): Slúžia na prepravu výsadkových jednotiek, obrnených vozidiel či vrtuľníkov. Typ 075 je plnohodnotná „vrtuľníková lietadlová loď“ – schopná nasadiť desiatky vrtuľníkov Z-8 a Z-10.

Okrem toho Čína začala hromadne vyrábať pontónové mosty, ktoré by mohli byť použité na vyloďovanie techniky a vojakov počas prípadného obojživelného útoku na taiwanské pobrežie. Odborníci tieto kroky považujú za jednoznačný signál, že Čína sa reálne pripravuje na možnú inváziu.

ČLÁNOK O ČÍNSKEJ INVÁZII POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP