V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Napätie medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi sa opäť stupňuje. Po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie 25-percentného cla na dovoz automobilov z EÚ, nemecká vláda naznačila, že Brusel by mohol odpovedať rovnakou mincou. V hre je pritom možnosť, že sa Európska únia zameria na amerických technologických gigantov, akými sú Google, PayPal či ďalšie veľké IT firmy.

Hovorca nemeckej vlády v piatok nepoprel možnosť zavedenia odvetných opatrení, no zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutia budú musieť byť prijaté spoločne v rámci celej EÚ a pod vedením Európskej komisie. Podľa jeho slov sa už v Bruseli začal proces analýzy možných protiopatrení.

Trumpove nové clá na automobily predstavujú vážnu hrozbu pre nemecký automobilový priemysel, ktorý je hlavným motorom európskej ekonomiky. Zasiahnuté môžu byť nemecké automobilky ako Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz, ktoré majú svoje výrobné závody nielen v Nemecku, ale aj v Mexiku, odkiaľ exportujú vozidlá na americký trh.

EÚ sa snaží vyhnúť obchodnej vojne, ale pripravuje sa na obranu

Predstavitelia Európskej únie stále dúfajú, že sa podarí nájsť diplomatické riešenie a predísť eskalácii konfliktu. Berlín potvrdil, že jeho prioritou je dohoda s Washingtonom, ktorá by zabránila obchodnej vojne. Zároveň však naznačil, že ak rokovania zlyhajú, EÚ nebude váhať s protiopatreniami.

Šéf výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu Bernd Lange v tejto súvislosti povedal, že Brusel má v rukách viaceré nástroje, ktorými by mohol reagovať na Trumpove clá. Jedným z nich je zavedenie poplatkov alebo dodatočných daní pre americké technologické spoločnosti, ktoré majú v Európe silnú ekonomickú prítomnosť.

Pixabay

„V konečnom dôsledku nie sú poskytovatelia služieb vylúčení z možných protiopatrení v závislosti od toho, čo robia USA, a ako ďaleko a kam vedie špirála,“ uviedol Lange novinárom v Berlíne. To znamená, že ak sa USA rozhodnú poškodiť európsky automobilový priemysel, EÚ môže urobiť to isté americkým technologickým gigantom.

Možné dôsledky eskalácie obchodného konfliktu

Ak EÚ pristúpi k daniam alebo poplatkom voči Google, PayPal a ďalším IT firmám, môžeme očakávať tvrdú odpoveď zo strany USA. Trumpova administratíva už v minulosti hrozila, že ak Európa zavede digitálnu daň pre americké technologické spoločnosti, zareaguje ďalšími obchodnými sankciami.

Na druhej strane, európske automobilky zamestnávajú tisíce Američanov v továrňach v USA, pričom ich vozidlá sú obľúbené medzi americkými spotrebiteľmi. Ak by sa clá na autá skutočne zaviedli, mohlo by to mať negatívny vplyv aj na amerických zákazníkov, keďže ceny európskych vozidiel by sa výrazne zvýšili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP