V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Klimatológovia predpokladajú, že tohtoročná zima sa zaradí medzi teplotne normálne, no extrémne suché obdobia. December bol v rámci dlhodobého priemeru, január teplotne nadnormálny a február pravdepodobne skončí ako normálny alebo podnormálny. Hoci január priniesol neobvykle vysoké teploty, februárové ochladenie pomohlo zabrániť predčasnému nástupu vegetačného obdobia.

„Ak by januárové teploty pretrvávali aj vo februári a vystupovali nad 15 °C, mohlo by dôjsť k rozkvetu ovocných stromov už začiatkom marca, ako sa to stalo minulý rok. Aktuálne však takýto scenár nehrozí,“ vysvetlil klimatológ Pavel Matejovič.

Zima patrí k najsuchším v histórii meraní

Zatiaľ čo teploty sa pohybovali v rámci normálu, zrážky boli výrazne podpriemerné, vďaka čomu sa tohtoročná zima radí medzi najsuchšie v histórii meteorologických meraní. To sa prejavuje nedostatkom snehu v horských oblastiach.

„Súvislá snehová pokrývka sa nachádza len vo vysokých horských polohách, no aj tam je jej hrúbka podpriemerná. Napríklad na Chopku je aktuálne približne jeden meter snehu, zatiaľ čo na Lomnickom štíte je to len 50 centimetrov. Bežne býva v tomto období o dva metre snehu viac,“ uviedol Matejovič. V porovnaní s vlaňajším februárom, ktorý bol extrémne teplý, bolo na Lomnickom štíte v tom istom čase viac ako tri metre snehu.

freepik

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) monitoruje výrazné až výnimočné sucho na takmer celom západnom Slovensku. Situácia je najhoršia v oblastiach Záhoria, Hronskej pahorkatiny a v okolí Bratislavy, kde sa už vyskytuje extrémne pôdne sucho.

Ak sa v najbližších týždňoch nevyskytnú výdatnejšie zrážky, Slovensko môže čeliť vážnym problémom na začiatku vegetačného obdobia. To by negatívne zasiahlo najmä poľnohospodárov a lesníkov, ktorí sú závislí od vlahy zo zimných zrážok.

Jar bude rozhodujúca pre doplnenie zásob vody

Snehová pokrývka hrá kľúčovú úlohu v hydrologickej bilancii krajiny. Počas jarného odmäku zásobuje vodné toky, ktoré zabezpečujú vlahu pre vegetáciu. Ak je však snehu málo a zároveň neprídu dostatočné zrážky, krajina sa vysušuje ešte viac.

„Rozhodujúcim obdobím pre doplnenie zásob vody bude prvá polovica jari. Ak v tomto období nebudú výdatné zrážky, situácia sa môže ešte viac zhoršiť,“ upozornil klimatológ. Zvýšené sucho na jar by mohlo ohroziť úrodu aj stav lesov, keďže rastúce teploty urýchľujú výpar vody a v prípade dlhodobejšieho deficitu môže dôjsť k prehĺbeniu sucha v celom ekosystéme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP