V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Indické farmaceutické spoločnosti si môžu aj naďalej udržať dominantné postavenie na trhu v USA, a to aj v prípade, že americký prezident Donald Trump zavedie clá na dovoz farmaceutických výrobkov. Podľa Indickej rady na podporu exportu farmaceutických výrobkov (Pharmexcil), ktorú zriadilo ministerstvo obchodu, sú indickí výrobcovia generických liekov vysoko konkurencieschopní a dokážu sa prispôsobiť aj zvýšeným nákladom.

Vývoz do USA predstavuje takmer tretinu celkového indického farmaceutického exportu, pričom v minulom roku vzrástli tržby o 16 % na približne 9 miliárd dolárov. Tento rast bol poháňaný lacnejšími verziami populárnych liekov, ktoré sú o 50 % až 90 % lacnejšie ako značkové alternatívy.

Možné clá a ich dopad na trh

Trump uvažuje o zavedení ciel vo výške 25 % alebo viac na dovoz farmaceutických produktov. Indickí výrobcovia dúfajú, že sa im podarí vyjednať výnimku počas bilaterálnych rokovaní, hoci Trump zatiaľ odmieta akékoľvek ústupky.

Podľa Pharmexcilu sú Trumpove vyjadrenia zamerané najmä na drahé patentované lieky a ďalšie farmaceutické produkty, nie priamo na generiká. Generálny riaditeľ Pharmexcilu Raja Bhanu uviedol, že indický export zostáva vysoko konkurencieschopný a dokáže sa presadiť aj napriek vyšším dovozným clám v USA.

India už teraz aplikuje približne 10-percentné clo na dovoz amerických liekov, zatiaľ čo jej export do USA nie je takmer vôbec zaťažený clami.

Pixabay

Riziko rastu cien liekov v USA

Podľa Citi Research indické spoločnosti dodávajú približne 65 % všetkých generických liekov v USA. Prípadné clá by mohli znižovať ich marže až o 15 % základných príjmov, pokiaľ sa výrobcovia nerozhodnú presunúť dodatočné náklady na spotrebiteľov.

Analytici varujú, že ak sa clá zavedú, mnohé indické spoločnosti môžu racionalizovať svoje portfólio alebo dokonca úplne odísť z amerického trhu. To by mohlo viesť k masívnemu nedostatku liekov v USA a následnému zvýšeniu ich cien, čo by malo negatívne dôsledky pre americký zdravotnícky systém.

Najväčší indický výrobca liekov, Sun Pharma, ktorý v minulom roku generoval 32 % svojich príjmov z predaja v USA, už avizoval, že všetky dodatočné náklady prenesie na spotrebiteľov. Medzi ďalších veľkých indických hráčov patria Dr. Reddy’s, Cipla a Zydus Lifesciences, ktorí zatiaľ neposkytli konkrétne vyjadrenia, no očakáva sa, že budú čeliť podobným výzvam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP