V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy zaznamenal významný objav – novú sieň v Jazvečej jaskyni, ktorá sa nachádza pri Temných jaskyniach v považskobystrickej mestskej časti Horný Moštenec. Novoobjavené priestory majú dĺžku približne 25 metrov, v najširších častiach dosahuje sieň šesť metrov a jej výška je tri metre. O objave informovala Chránená krajinná oblasť (CHKO) Strážovské vrchy na svojom webe.

V novoobjavenej sieni jaskyniari narazili na bohatú sintrovú výzdobu, ktorá zahŕňa stalagmity, biele sintrové náteky, brčká a pizolity. Tento druh krasovej výzdoby je dôkazom dlhodobých geologických procesov prebiehajúcich v jaskyni.

Okrem geologických útvarov sa v sieni našli aj kosti párnokopytníka a pozostatky jaskynného medveďa, vrátane kostí a zubov. Vzorky kostí boli odobraté na vedecké výskumné účely a poputujú do paleontologického oddelenia Moravského zemského múzea, kde budú ďalej analyzované.

Výkopové práce trvajú už takmer rok

Práca v Jazvečej jaskyni prebieha od jari minulého roka a stále pokračuje. Jaskyniari doteraz vykopali a vyniesli približne 2000 fúrikov štrku, hliny a kameňa. Počas výkopových prác bolo v sedimentoch jaskyne objavené veľké množstvo kostí jazvecov a ďalších cicavcov, čo naznačuje, že priestor mohol slúžiť ako útočisko zvierat alebo ich prirodzené pohrebisko.

Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je každá jaskyňa považovaná za prírodnú pamiatku. CHKO Strážovské vrchy upozorňuje, že na sprístupnenie jaskyne verejnosti je potrebné oficiálne povolenie okresného úradu. Jazvečia jaskyňa však zatiaľ nie je sprístupnená verejnosti, a preto nie je možné ju navštíviť bez povolenia.

Pohľad z jaskyne.
Pexels

Význam objavu pre vedu a ochranu prírody

Objav novej siene v Jazvečej jaskyni je dôležitým prínosom pre speleológiu, paleontológiu aj ochranu prírody. Každý nový jaskynný priestor môže obsahovať unikátne informácie o geologickej minulosti regiónu, klimatických zmenách či živote pravekých zvierat.

Speleológovia budú v Jazvečej jaskyni naďalej pokračovať v prieskume a výkopových prácach, pričom nie je vylúčené, že sa podarí objaviť ďalšie podzemné priestory alebo významné archeologické a paleontologické nálezy. Tento objav tak môže priniesť nové poznatky o histórii jaskynných systémov na Slovensku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP