Čínska automobilka BYD upevňuje svoju pozíciu v odvetví hneď dvoma významnými krokmi. Prvým z nich je získanie práv na ťažbu lítia v Brazílii a druhým prelom v technológii pevných batérií, ktoré plánuje nasadiť do roku 2027. Na tieto skutočnosti upozornil portál Interesting Engineering.

852 ťažobných hektárov

Podľa informácií agentúry Reuters získala BYD prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Exploração Mineral do Brasil práva na ťažbu lítia na dvoch pozemkoch v Brazílii. Tieto pozemky, ktoré spolu zaberajú 852 hektárov, sa nachádzajú v Coronel Murta v údolí Jequitinhonha v štáte Minas Gerais. Región je známy ako „lítové údolie“ Brazílie a jeho strategická poloha v blízkosti plánovanej továrne BYD v štáte Bahia poskytuje spoločnosti značnú konkurenčnú výhodu.

Továreň v Bahii, ktorá sa nachádza približne 824 km od ložísk, by mala začať výrobu čoskoro a očakáva sa, že jej ročná kapacita dosiahne 150 000 elektrických vozidiel. Zabezpečením prístupu k lítovým zásobám v takej blízkosti výrobného závodu BYD vytvára nákladovo efektívny dodávateľský reťazec pre tento kľúčový komponent batérií. Tento krok nie je pre BYD úplnou novinkou, keďže spoločnosť už realizovala podobné projekty v Číne a zapojila sa aj do tendrov na ťažbu lítia v Čile.

Strategický ťah BYD dokonale zapadá do širšieho trendu vertikálnej integrácie v odvetví elektromobility, kde spoločnosti čoraz viac usilujú o kontrolu nad celým dodávateľským reťazcom – od ťažby surovín až po výrobu hotových produktov. Pre BYD to znamená nielen úsporu nákladov, ale aj väčšiu nezávislosť a flexibilitu v oblasti dodávok kritických materiálov.

ťažba lítia
Bing Image Creator

Prelom v technológii pevných batérií

Okrem expanzie v oblasti ťažby lítia dosiahla spoločnosť BYD významný pokrok aj v oblasti technológie pevných batérií. Na fóre China All-Solid-State Battery Innovation and Development Summit oznámil technický riaditeľ spoločnosti Shenzhen BYD Lithium Battery, Sun Huajun, že spoločnosti sa podarilo úspešne vyrobiť 60Ah pevné batérie na svojej pilotnej výrobnej linke.

BYD plánuje začať s masovými demonštráciami a inštaláciami týchto batérií okolo roku 2027, pričom ich komercializácia vo veľkom rozsahu sa očakáva po roku 2030. Pevné batérie ponúkajú výrazné výhody oproti tradičným lítium-iónovým batériám, najmä v oblasti energetickej hustoty, bezpečnosti a životnosti. Tieto vylepšenia by mohli výrazne zvýšiť efektívnosť a rozšírenie elektromobilov.

Vývoj v odvetví batérií pokračuje

Nie je prekvapením, že viaceré spoločnosti a výskumné inštitúcie na celom svete intenzívne pracujú na zdokonaľovaní technológie pevných batérií. Hyundai už oznámil plány na spustenie pilotnej výrobnej linky pre pevné batérie a má ambíciu predstaviť elektromobily vybavené týmito pokročilými batériami do roku 2025, pričom masová výroba je plánovaná na rok 2030.

Americká spoločnosť Anthro Energy zase predstavila batériu s injekčnou tekutinou, ktorá sa dokáže premeniť na pevný elektrolyt. Tento materiál by podľa spoločnosti mohol umožniť výrobu výkonnejších, dlhotrvajúcich a bezpečnejších batérií. Medzitým tím výskumníkov nedávno predstavil novú technológiu pevných lítium-sírnych batérií, ktoré si dokážu udržať viac ako 80 % svojej pôvodnej kapacity aj po 25 000 nabíjacích a vybíjacích cykloch.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP