V malom bavorskom mestečku Wemding v Nemecku prebieha umelecký projekt, ktorý nemá obdobu. Jeho dokončenie je totiž naplánované až o tisíc rokov. Ide o Pyramídu času, ktorá vzniká tempom jeden betónový blok každé desaťročie. Tento unikátny koncept navrhol umelec Manfred Laber pri príležitosti 1 200. výročia založenia Wemding a symbolizuje dlhodobé plánovanie, trpezlivosť a ľudskú túžbu po zanechaní trvalého odkazu.

Projekt, ktorý sa začal v roku 1993 kladie otázky o budúcnosti, odhodlaní ďalších generácií a trvanlivosti použitých materiálov. Dokážu obyvatelia Wemding pokračovať v tomto diele aj o stovky rokov? A ako dlho vydržia betónové bloky vystavené vplyvom počasia? Tému priblížil portál Science Advance.

Pomník času a trpezlivosti

Pyramída času nie je len o masívnych betónových blokoch, ale predovšetkým o symbolike. Každých desať rokov pribudne nový blok, pričom konečný tvar by mal byť dokončený v 31. storočí. Celá pyramída bude mať štyri vrstvy, pričom základňa bude tvorená štvorcom 8×8 blokov, nad ňou bude 6×6, 4×4 a vrchol tvorí 2×2 bloky.

Zaujímavosťou je, že po uplynutí prvých 640 rokov budú musieť budúci stavitelia začať ukladať bloky na už existujúce vrstvy. Každý z blokov váži vyše 6 ton, meria približne 4×4 stopy a na výšku dosahuje 1,82 metra.

plany pyramidy
Wikimedia

Výzvy pre budúce generácie

Jednou z najväčších otázok, ktoré tento projekt vyvoláva, je jeho závislosť na budúcich generáciách. Každé desaťročie si vyžaduje nové rozhodnutia – od získavania finančných prostriedkov po technické aspekty stavby. Otázne zostáva, či potomkovia súčasných obyvateľov budú mať rovnakú vášeň a úctu k tomuto konceptu.

Ďalšou výzvou je trvanlivosť materiálov. Súčasné bloky sú vyrobené zo základného, neupraveného betónu, ktorý je náchylný na nasiakavosť a poškodenie vplyvom počasia. Hoci niektoré staroveké stavby, ako napríklad rímske betónové budovy, prežili tisícky rokov vďaka inovatívnym stavebným technikám, moderný betón nemusí byť taký odolný.

Nemecká publikácia Malone Post upozorňuje, že ani dnešné tesniace materiály nie sú navrhnuté tak, aby vydržali celé tisícročie. Budúce generácie však môžu vďaka technologickému pokroku použiť nové, trvácnejšie materiály alebo techniky, aby zabezpečili prežitie pyramídy.

Flexibilita pre budúcnosť

Výnimočnosť Pyramídy času spočíva aj v jej flexibilite. Hoci súčasné bloky sú z betónu, budúci stavitelia nie sú viazaní týmto materiálom. Podľa Malone Post stačí, aby si nové bloky zachovali rovnaké rozmery. V budúcnosti tak môžu byť použité odolnejšie alebo estetickejšie materiály, čo z projektu robí živý monument, schopný sa prispôsobovať technologickému pokroku.

Mesto Wemding je samo osebe bohaté na históriu, jeho korene siahajú až 1 200 rokov späť. Aj keď sa z najstarších čias dochovalo len málo stavieb, centrum mesta zdobia barokové budovy, paláce zo 17. a 18. storočia a hrázdené domy z 15. storočia. Pyramída času však predstavuje úplne iný prístup a prepája prítomnosť s budúcnosťou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP