V posledných desaťročiach sa zdravotný stav detí rapídne zhoršuje a môže s tým súvisieť narastajúci výskyt plastov. Nedávna štúdia uvádza, že nárast výroby syntetických chemikálií a plastov môže byť kľúčovým faktorom za prudkým zvýšením neprenosných chorôb u detí. Na štúdiu upozornil portál BGR.

Rapídne zvýšenie chorôb

Podľa výskumníkov štúdie, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicie, došlo v posledných päťdesiat rokov k výraznému zvýšeniu neinfekčných ochorení u detí. Až o 35 % sa zvýšil výskyt rakoviny u detí, trojnásobne sa zvýšil počet diagnóz astmy a autizmus postihuje 1 z 36 detí. Zvýšila sa aj obezita o štvornásobok a vrodené chyby v reprodukčných orgánoch sa zdvojnásobili.

Vedci poukazujú, že za hrozivými štatistikami sa skrýva práve nárast produkcie a využívanie plastov, aj syntetických chemikálií. Ich produkcia sa od 50. rokov 20. storočia až 50-násobne zvýšila a do roku 2050 by sa mala strojnásobiť. Väčšina syntetických chemikálií sa vyrába z fosílnych palív.

„Znečistenie syntetickými chemikáliami a plastmi je jednou z veľkých planetárnych výziev našej doby. Situácia sa rýchlo zhoršuje. Pokračujúci nekontrolovaný nárast výroby chemikálií založených na fosílnom uhlíku ohrozuje deti sveta a ohrozuje reprodukčnú schopnosť ľudstva,“ uviedol hlavný autor štúdie Philip Landrigan, biológ a riaditeľ Observatória pre planetárne zdravie na Boston College.

dieťa s plastovou hračkou
Unsplash

Najväčšie nebezpečenstvo podľa štúdie predstavuje vplyv látok na raný vývoj plodu. Aj malé množstvo škodlivých chemikálií v nesprávnom a ranom štádiu tehotenstva môže mať vážne následky. Deti ostávajú mimoriadne zraniteľné aj po narodení. Aj nízke vystavenie škodlivým látkam môže viesť k dlhodobým a vážnym zdravotným problémom.

Pomôcť by mohli prísnejšie testy

V súčasnosti sa mnohé chemikálie považujú za bezpečné, až kým sa po čase nepreukáže ich toxicita. To však často prichádza neskoro, keď už sú preukázané následky, napríklad na zdravie. Vedci preto apelujú na vlády aj výrobcov, aby sa zaviedli prísnejšie testy a regulácie chemikálií. Tým by sa minimalizoval ich výskyt v kľúčových štádiách vývoja detí.

Výskumníci odporúčajú všetky chemikálie testovať ešte predtým, než sa dostanú na trh. To by pomohlo predísť napríklad úniku škodlivých látok z plastových nádob na čistiace prostriedky. Odborníci zdôrazňujú, že výrobcovia by mali dlhodobo monitorovať zdravotné účinky svojich produktov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP