V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Japonská vláda predstavila ambiciózny plán na výrazné zníženie emisií skleníkových plynov, ktorý je súčasťou širšej stratégie boja proti klimatickým zmenám a podpory udržateľného rozvoja. Do roku 2040 plánuje krajina dosiahnuť až 73-percentné zníženie emisií v porovnaní s úrovňami z roku 2013, pričom tento cieľ má zásadne prispieť k prechodu na ekologickejšiu a efektívnejšiu energetiku.

Ministerstvo životného prostredia zdôraznilo, že opatrenia nie sú len reakciou na globálny tlak v oblasti ochrany klímy, ale aj krokom k zabezpečeniu stabilných dodávok energie, znižovaniu závislosti od fosílnych palív a posilneniu priemyselnej konkurencieschopnosti krajiny. Tokio zároveň plánuje zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov a zamerať sa na modernizáciu jadrových elektrární, aby dosiahlo udržateľnú a bezpečnú energetickú budúcnosť.

Zníženie závislosti od fosílnych palív

Ako piaty najväčší producent emisií na svete, Japonsko plánuje výrazne znížiť závislosť od fosílnych palív. Do roku 2035 sa krajina zaviazala znížiť emisie o 60 %, pričom do roku 2040 by mal pokles dosiahnuť spomínaných 73 %. Okrem znižovania emisií chce Tokio podporiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, pričom cieľom je, aby polovica elektriny pochádzala z obnoviteľných zdrojov energie.

Významnú úlohu v pláne Japonska zohráva jadrová energetika, ktorú krajina opätovne stavia do popredia. Japonská závislosť od jadrovej energie dramaticky klesla po havárii v elektrárni Fukušima v roku 2011. Podľa údajov Reuterspochádzalo v roku 2023 z jadrových zdrojov iba 8,5 % elektriny. Tokio teraz plánuje podporiť výstavbu reaktorov novej generácie, čo má pomôcť zvýšiť podiel jadrovej energie v energetickom mixe a zároveň znížiť emisie.

Pixabay

Príspevok k cieľom Parížskej dohody

Japonsko sa svojim plánom snaží naplniť záväzky vyplývajúce z Parížskej dohody, podľa ktorej musí každá členská krajina predložiť OSN plán zníženia emisií do roku 2035. Japonská vláda plánuje svoj národný plán predložiť Organizácii Spojených národov (OSN)tento mesiac, čím ukazuje odhodlanie prispieť k boju proti klimatickej kríze.

Ambiciózne ciele Japonska naznačujú silný záväzok v oblasti ochrany klímy, pričom kombinácia obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie môže pomôcť krajine dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a zároveň zabezpečiť stabilitu energetických dodávok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP