V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA

Slovensko má vďaka svojmu členitému terénu výborné podmienky na výstavbu prečerpávacích vodných elektrární (PVE), ktoré by mohli hrať kľúčovú úlohu v stabilizácii energetického trhu v Strednej Európe. Odborníci zo Slovenských elektrární tvrdia, že dopyt po takýchto elektrárňach bude v budúcnosti rásť najmä v súvislosti s rozvojom obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Podľa hovorkyne Slovenských elektrární Lenky Šarlákovej sa ukazuje, že s rastúcim podielom OZE na trhu bude nevyhnutné mať dostatočné kapacity na vyrovnávanie rozdielov medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie.

Fotovoltické a veterné elektrárne totiž produkujú elektrinu nepravidelne – niekedy viac, ako je trh schopný absorbovať, a inokedy nedokážu pokryť dopyt. Práve prečerpávacie vodné elektrárne ponúkajú efektívne riešenie tejto nerovnováhy, pretože umožňujú uskladňovanie nadbytočnej energie a jej uvoľňovanie v čase potreby.

Čierny Váh ako kľúčový prvok slovenskej energetiky

Najväčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku je Čierny Váh, ktorý patrí pod Slovenské elektrárne. Táto elektráreň má inštalovaný výkon 734 megawattov, čo z nej robí najväčšiu vodnú elektráreň v krajine. Horná nádrž, nachádzajúca sa v nadmorskej výške 1 160 metrov, nemá vlastný prítok, čo znamená, že voda je do nej čerpaná v čase prebytku energie a následne uvoľňovaná v čase, keď je dopyt po elektrine vyšší.

Čierny Váh poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu, vrátane záskoku v prípade výpadku najväčších inštalovaných blokov. V súčasnosti je nenahraditeľným prvkom slovenskej energetiky a príkladom toho, ako môže prečerpávacia vodná elektráreň pomôcť vyrovnávať výkyvy v dodávke elektriny.

prečerpávacie vodné elektrárne.
ChatGPT

Plány na nové prečerpávacie elektrárne

Slovenské elektrárne sa v poslednom čase začali zaujímať o staronový projekt prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ, ktorý bol v minulosti viackrát odložený. Zároveň sledujú projekt PVE Málinec, ktorý je iniciatívou Ministerstva životného prostredia SR. Šarláková však zdôraznila, že Slovenské elektrárne zatiaľ nemajú dostatok informácií o technických detailoch projektu Málinec, a preto ho nemôžu porovnať s Čiernym Váhom.

Projekt PVE Málinec chce štát realizovať vo vlastnej réžii, bez účasti Slovenských elektrární. Hoci Slovenské elektrárne rešpektujú toto rozhodnutie, sú otvorené spolupráci, ak by štát prejavil záujem o ich odborné know-how v tejto oblasti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP