V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Grécky ostrov Amorgos v južnej časti Egejského mora vyhlásil v stredu núdzový stav po tom, čo ho zasiahla ďalšia séria zemetrasení. Otrasy, ktoré dosiahli magnitúdu päť, sa objavili skoro ráno, pričom okolo poludnia nasledovali ďalšie s magnitúdou od štyri do 4,7.

Napriek ich intenzite miestne úrady potvrdili, že na ostrove nedošlo k žiadnym väčším škodám na infraštruktúre. Napriek tomu situácia zostáva napätá, pretože seizmická aktivita v regióne neutícha.

Hromadný odchod obyvateľov zo Santorini

Santorini, jeden z najznámejších gréckych ostrovov, zažíva v posledných dňoch masový exodus obyvateľov a sezónnych pracovníkov. Z približne 15 500 ľudí, ktorí na ostrove bežne žijú, už vyše 11 000 odišlo pre obavy z ďalších otrasov. Aj na Santorini bol vyhlásený núdzový stav, keďže počet zemetrasení v oblasti sa stále zvyšuje.

Podľa údajov Aténskej univerzity bolo od 26. januára do 9. februára zaznamenaných viac ako 14 000 otrasov v Egejskom mori medzi ostrovmi Santorini, Amorgos, Ios a Anafi.

Seizmológovia zatiaľ nevedia s istotou povedať, či séria otrasov signalizuje blížiace sa silnejšie zemetrasenie. Región je však známy svojou tektonickou aktivitou a odborníci pozorne sledujú vývoj situácie. Santorini sa nachádza na vrchole tzv. spiacej sopky, ktorá naposledy vybuchla v roku 1950. Aj keď zatiaľ nie sú dôkazy o blížiacej sa erupcii, zvýšená seizmická aktivita vyvoláva obavy medzi obyvateľmi aj vedcami.

Popraskaná pôda.
Pixabay

Amorgos je menej ohrozený než Santorini

Amorgos, ktorý má menej ako 2 000 stálych obyvateľov, je vnímaný ako menej ohrozený ostrov v porovnaní so Santorini. Dôvodom je jeho skalnatý terén a nižšia hustota obyvateľstva. Santorini je nielen turisticky exponovanejší, ale aj seizmicky aktívnejší, čo vysvetľuje prudkú reakciu obyvateľov na pretrvávajúce otrasy. Miestne úrady v Grécku situáciu naďalej monitorujú a v prípade potreby sú pripravené podniknúť ďalšie opatrenia na ochranu obyvateľstva.

Hoci vedci stále nemajú jednoznačné odpovede na to, čo bude nasledovať, neistota a narastajúci počet zemetrasení zvyšujú obavy v celom regióne. Obyvatelia i odborníci sa preto pripravujú na všetky scenáre, pričom evakuácie a núdzové opatrenia zostávajú v platnosti, kým sa situácia neupokojí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP