Solárna energia čoraz viac získava na popularite. Ide o udržateľnú energiu, ktorá je šetrná k prírode. Hoci je počiatočná investícia vyššia, dokáže ušetriť značné finančné prostriedky. Výskumníci sa snažia technológiu zefektívniť, pretože štandardné kremíkové solárne panely sa časom môžu poškodiť a degradovať. Tomu by mala zabrániť nová technológia, ktorá využíva živé organizmy. O téme informoval portál BGR.

Živý solárny panel

Biofotovoltaika využíva schopnosti mikroorganizmov, napríklad Synechocystis, ktoré dokážu vytvárať fotosyntézu. Drobné organizmy fungujú podobne ako rastliny. Majú úžasnú schopnosť zachytiť slnečné svetlo a využiť ho na chemické reakcie. Počas fotosyntézy organizmy štiepia molekuly vody a uvoľňujú kyslík, protóny a elektróny.

„Premena energie zo slnečného žiarenia na bezuhlíkové palivo (napríklad vodík) je jednou z najsľubnejších metód na dosiahnutie klimatických cieľov. Hlavnou výzvou je výroba vodíka. Prírodný oxigénny fotosystém sa počas miliárd rokov vyvinul na mimoriadne efektívny mechanizmus zachytávania slnečnej energie,“ uvádzajú vedci v štúdii.

solárne panely na streche
Pixabay

Udržateľný systém

Špeciálne elektródy vyvinuté nemeckými vedcami z Helmholtz Center for Environmental Research, zachytia uvoľnené elektróny a premieňajú ich na elektrickú energiu. Organizmy absorbujú aj oxid uhličitý, čo prispieva k znižovaniu skleníkových plynov a boju proti klimatickým zmenám.

Najväčšou výhodou biofotovoltaiky je však schopnosť regenerácie organizmov. V prípade, ak sa poškodia, živé organizmy majú schopnosť opravovať sa a udržiavať svoje optimálne podmienky bez akéhokoľvek zásahu človeka.

V mnohých biochelektrochemických systémoch je potreba dodatočných kontrol a chemických stabilizátorov. Živé panely však dokážu udržať si stabilné pH prostredie, čo znižuje náklady na údržbu a zvyšuje efektívnosť celého systému.

Biofotovoltaika však k masovému využitiu má ešte ďaleko. Energia získaná zo živých panelov zatiaľ nedosahuje úroveň tradičných solárnych panelov, vedci však pracujú na optimalizácií a stabilite systému.

V prípade zvýšenia energetickej účinnosti by technológia integrovaná do mestského prostredia bola ideálnym riešením na znižovanie emisií. Technológia by bola inovatívnou nielen v energetickej oblasti, ale prispela by aj k lepšej kvalite mestského ovzdušia.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP