Vedci z Oxfordskej univerzity dosiahli významný míľnik v oblasti kvantovej techniky. Podarilo sa im totiž vytvoriť škálovateľný kvantový superpočítač schopný kvantovej teleportácie. Objav môže radikálne zmeniť budúcnosť výpočtovej techniky a otvoriť dvere k takzvanej „kvantovej sieti“, ktorá umožní extrémne bezpečnú komunikáciu a veľký výpočtový výkon. Na tému upozornil portál Independent.

Kvantové bity

Kvantové počítače fungujú na princípe kvantových bitov (qubitov), ktoré môžu byť v stave „0“ aj „1“ súčasne vďaka fenoménu nazývanému superpozícia. Táto vlastnosť dáva kvantovým počítačom potenciál výrazne prekonať dnešné superpočítače, ktoré používajú klasické binárne bity.

Bing Image Creator

Hoci kvantová teleportácia nebola pre vedcov žiadna veľká neznáma, doteraz sa sústreďovala na prenos kvantových stavov medzi oddelenými systémami. Nový experiment však prvýkrát úspešne preniesol tzv. logické hradlá cez kvantovú sieť, čím sa podarilo prepojiť oddelené kvantové procesory do jedného funkčného celku.

Úspech inej skupiny vedcov

Výskumníci z Dánskej technickej univerzity dosiahli prelomový míľnik v oblasti kvantového šifrovania. Dokázali účinnosť kontinuálnej variabilnej kvantovej distribúcie kľúčov (CV QKD- continuous variable quantum key distribution)  na impozantnú vzdialenosť 100 km, čím stanovili nový rekord tohto prístupu. Rekord je tiež prísľubom dokonalého zabezpečenia údajov v ére kvantových počítačov. Viac o tomto úspechu nájdeš v samostatnom článku.

Budúcnosť kvantového internetu je na dosah

Tento prelom môže viesť k vytvoreniu kvantového internetu, ktorý umožní výmenu informácií bez rizika ich odpočúvania. Vedúci výskumu Dougal Main z Oxfordskej univerzity vysvetlil, že ich metóda umožňuje „prepojiť oddelené kvantové procesory do jedného plne prepojeného kvantového počítača“.

Výsledky výskumu boli publikované v žurnále Nature.

kvantové počítače
Bing AI/Silicon Quantum Computing

Experiment navyše ukázal, že systém je možné vybudovať a škálovať pomocou už existujúcich technológií, čo znamená, že praktické využitie kvantového počítania môže byť bližšie, než sa predpokladalo. Spoluautor štúdie David Lucas, zdôraznil, že škálovanie kvantových počítačov zostáva veľkou technickou výzvou, ktorá si vyžiada ďalšie fyzikálne objavy aj pokročilé inžinierske riešenia.

Využitie kvantového internetu by mohlo úplne zmeniť spôsob, akým komunikujeme a spracovávame dáta. Kvantové počítače sú teoreticky schopné riešiť úlohy, ktoré by klasickým počítačom trvali tisíce rokov – od farmaceutického výskumu cez šifrovanie až po simulácie zložitých systémov, ako je napríklad klíma našej planéty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP