Púšť Sahara nielenže ovplyvňuje globálne klimatické javy, ale podľa najnovšej štúdie vedcov z Parížskej univerzity Paris-Saclay disponuje aj zvyškami rádioaktivity zo studenej vojny. Jadrové testy uskutočnené USA a bývalým Sovietskym zväzom zanechali počas Studenej vojny stopy, ktoré sú na svete prítomné dodnes.

V marci 2022 sa nad Európou prehnal prachový mrak, ktorý mal svoj pôvod práve v Sahare. Vedci vtedy zaznamenali rádioaktívne častice, no našťastie ich hladina bola hlboko pod hranicou, ktorá by predstavovala riziko pre zdravie ľudí. píše o téme Interesting Engineering.

Pôvod saharského prachu

Podľa výskumu pochádza 50 až 70 percent svetových zásob prachových častíc práve z púšte Sahara a regiónu Sahel v severnej Afrike. Predpokladalo sa, že rádioaktívne častice môžu pochádzať z jadrových testov, ktoré Francúzsko uskutočnilo v 60. rokoch minulého storočia v južnom Alžírsku.

V rámci občianskej vedeckej kampane spustenej na sociálnej sieti X vyzvali vedci obyvateľov Európy, aby odoberali vzorky saharského prachu. Zo šiestich krajín – Rakúska, Belgicka, Francúzska, Nemecka, Luxemburska a Španielska – sa podarilo získať 110 vzoriek. Výskumníci vybrali 53 vzoriek na ďalšiu analýzu na základe veľkosti častíc a dátumu odberu.

saharský piesok na aute
TASR - Dano Veselský (Úprava redakcie)

Prekvapivým záverom bolo, že rádioaktívna stopa nezodpovedala sile francúzskych jadrových testov, ale vykazovala jasné znaky globálneho spadu po testoch USA a bývalého Sovietskeho zväzu.

„Izotopové podpisy plutónia, jedinečný znak jadrových bômb, boli v súlade s globálnymi spadovými stopami, ktoré sú výrazne ovplyvnené testami USA a ZSSR, a podstatne sa líšili od stôp francúzskych testov,“ uviedli autori štúdie.

Dedičstvo jadrových testov

Prvý jadrový test sa uskutočnil 16. júla 1945 v Novom Mexiku v USA. Odvtedy sa do roku 1996 vykonalo viac ako 2 000 jadrových testov po celom svete – pod vodou, vo vzduchu a pod zemou.

Spojené štáty vykonali 1 032 testov, Sovietsky zväz 715, Francúzsko 210, zatiaľ čo Čína a Spojené kráľovstvo uskutočnili po 45 testov.

Testovanie sa výrazne obmedzilo po otvorení Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) v roku 1996. Odvtedy bolo hlásených iba 10 testov, pričom dva uskutočnili India a Pakistan, zatiaľ čo zvyšné vykonala Severná Kórea.

Štúdia poukazuje na to, že rádioaktívne stopy môžu pretrvávať desaťročia, čím upozorňuje na dlhodobé dôsledky jadrových testov na naše životné prostredie. Hoci zistené hladiny rádioaktivity nepredstavujú riziko, ide o varovné pripomenutie dôsledkov nukleárnych experimentov minulosti.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP