V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Elektronické predpisovanie liekov sa stalo významným nástrojom na prevenciu chýb pri predpisovaní liekov. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Dôvera za rok 2024 elektronický systém identifikoval až 136 000 závažných chýb, ktoré by mohli ohroziť zdravie pacientov. PR špecialista poisťovne Matej Štepianský zdôraznil, že pri papierových receptoch takéto kontroly nie sú možné, čo zvyšuje riziko nežiaducich predpisov a možných zdravotných komplikácií.

V roku 2024 lekári predpísali 97 % receptov elektronicky, čo predstavovalo 20,4 milióna predpisov. Naproti tomu, na papieri boli vystavené len tri percentá receptov (630.000), pričom približne 4 000 papierových receptov nebolo vystavených v súlade so zákonom. Elektronický systém tak výrazne obmedzil možné riziká a znížil pravdepodobnosť chýb spôsobených ľudským faktorom.

Nebezpečné dávky a duplicitné recepty

Poisťovňa Dôvera podrobnejšie rozobrala najčastejšie chyby, ktoré elektronický systém včas odhalil. 28 000 receptov obsahovalo nebezpečne vysokú dávku liečiva. Systém tieto predpisy okamžite zablokoval a zabránil ich vystaveniu. Až 85 000 receptov bolo duplicitných, čo znamená, že rovnaký liek už pacientovi predpísal iný lekár. 23 000 receptov nebolo vydaných, pretože pacient mal ešte dostatok daných liekov doma.

Tieto údaje poukazujú na dôležitú úlohu elektronického systému, ktorý nielenže zabraňuje omylom lekárov, ale tiež predchádza nadmernému predpisovaniu liekov a možnému zneužívaniu liečiv.

Štepianský upozornil, že práve elektronické predpisovanie významne prispieva k ochrane pacientov. Systém eliminuje falšovanie receptov, zneužívanie odcudzených pečiatok a poskytuje lekárom okamžitú spätnú väzbu pri predpisovaní liekov.

V Žiline v objekte polikliniky na sídlisku Vlèince sa nachádza najmodernejšia lekáreò na Slovensku. Do prevádzky tu koncom júla 2010 dali nový nemecký automatizovaný výdajný a skladový systém. Zariadenie má takmer 1400 kanálov na lieky a umožòuje uskladni až 17 000 balení. Obsluha ho ovláda zadaním receptu pacienta do pokladne a tá dá automaticky pokyn pre vydanie príslušného lieku a jeho dopravenie k pokladniam. Na snímke priestory lekárne 18. augusta 2010. FOTO TASR - Pavol Ïurèo

Elektronické recepty

Hoci je drvivá väčšina receptov vystavená elektronicky, v určitých prípadoch sa stále používa papierová forma. Štepianský dodal, že papierové recepty sa najčastejšie používajú pri predpisovaní individuálne pripravovaných liekov, omamných a psychotropných látok, vakcín pre povinné očkovanie detí či liekov na dialýzu.

Elektronické predpisovanie liekov prináša významné výhody pre pacientov aj lekárov. Systém dokáže okamžite skontrolovať správnosť predpisu, čím zabraňuje nebezpečným chybám a zvyšuje bezpečnosť pacientov.

Zdravotná poisťovňa Dôvera vidí v digitalizácii zdravotníctva budúcnosť a zdôrazňuje, že ďalšie inovácie môžu ešte viac zvýšiť efektivitu a bezpečnosť predpisovania liekov na Slovensku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP