Americký republikánsky senátor Josh Hawley navrhol nový zákon, podľa ktorého by bolo nezákonné dovážať, alebo vyvážať produkty umelej inteligencie z Číny. Za porušenie zákona by nasledovali tvrdé tresty, ktoré by sa dotkli aj bežných používateľov. Každému, kto si vedome nainštaluje čínsku umelú inteligenciu, ako je DeepSeek, by hrozilo 20 rokov väzenia, miliónová pokuta, alebo v niektorých prípadoch oboje. O téme informoval portál 404 Media.

„Zákon o oddelení amerických schopností umelej inteligencie od Číny“ predstavuje zásadné zmeny v oblasti umelej inteligencie. Hawley vo svojom vyhlásení zdôraznil, že každá investícia vo forme financií či dát do čínskej umelej inteligencie predstavuje investíciu do potencionálneho nepriateľa Spojených štátov. Návrh zákona zakazuje „dovoz do Spojených štátov akejkoľvek umelej inteligencie alebo generatívnej umelej inteligencie, ktorá bola vyvinutá alebo vyrobená v Čínskej ľudovej republike.“

„Amerika si nemôže dovoliť posilňovať nášho najväčšieho protivníka na úkor vlastnej sily. Zabezpečenie americkej prevahy znamená odstrihnúť Čínu od americkej vynaliezavosti a zastaviť dotovanie Komunistickej strany Číny,“ vyhlásil Hawley.

Z návrhu zákona je jasné, že americký senátor zákon navrhol vyslovene kvôli čínskej umelej inteligencie DeepSeek, ktorú nazýva ako „nízkonákladový model AI na zber údajov, ktorý vyvolal medzinárodné znepokojenie a spôsobil pád amerických technologických akcií.“ Hoci sa DeepSeek označuje ako lacný AI model, tento fakt nebol potvrdený. Spoločnosť OpenAI tvrdí, že DeepSeek mohol použiť techniku, pri ktorej sa menší model učí z extrahovaných dát väčšieho modelu a na tréning mali využiť dáta z ChatGPT.

Miliónová pokuta pre vedcov, aj pre bežných používateľov

Navrhovaný zákon by zakázal nielen dovoz a vývoz AI produktov, ale aj samotnú spoluprácu amerických firiem s čínskymi spoločnosťami, vrátane investícií do vývoja AI na území Číny. Najkontroverznejšie na zákone je však to, že by tvrdé tresty zasiahli nielen spoločnosti, ale aj bežných používateľov či vedcov. Trestom by sa tak nevyhli používatelia, ktorí si stiahli najpopulárnejšiu aplikáciu v obchodoch s aplikáciami – čínsku AI DeepSeek.

Podľa zákona osoba, ktorá úmyselne spácha, pokúsi sa spáchať, dohodne na spáchaní alebo pomôže pri spáchaní zákonného činu, môže dostať pokutu až do výšky 1 milión dolárov. V prípade fyzickej osoby hrozí trest odňatia slobody na 20 rokov, prípadne oboje.

AI DeepSeek
Pexels

Podľa Kevina Bankstona zo spoločnosti Center of Democracy & Technology, ide „o široký útok na samotnú myšlienku vedeckého dialógu a technologickej výmeny s Čínou v oblasti AI s potencionálne zničujúcimi sankciami pre výskumníkov a používateľov AI s hlboko znepokojujúcimi dôsledkami pre budúcnosť online prejavu a slobodu vedeckého bádania.“ Trest by zasiahol akademickú obec, výskumníkov, ktorí spolupracujú s vedcami z celého sveta, keďže publikujú a zdieľajú štúdie.

„Zdá sa, že by sa tento zákon mohol vzťahovať na niekoho, kto si stiahol DeepSeek s vedomím, že pochádza z Číny,“ potvrdil Bankston.

Podľa neho by výskumníci mali zakázať akúkoľvek spoluprácu, či už s čínskymi univerzitami, ale aj spoločnosťami. Firmám, ktoré by zákaz porušili, by hrozila pokuta až 100 miliónov dolárov spolu s ďalšími sankciami. Zákon zakazuje prenos výskumu, čo je nepredstaviteľné pre vedcov, ktorí publikujú svoje vedecké výskumy o AI a čítajú publikácie aj od čínskych kolegov.

„Okrem vplyvu na ľudí, ktorí si sťahujú modely z Číny, by tresty za import a export AI technológií a duševného vlastníctva mohli zasiahnuť kohokoľvek, kto publikuje AI modely alebo výskumné články na otvorenom internete s vedomím, že si ich môžu stiahnuť ľudia v Číne,“ vysvetlil Bankston.

Organizácie, ako aj Electric Frontier Foundation upozorňujú, že legislatíva predstavuje riziko v oblasti vývoja a pokroku AI v Spojených štátoch.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP