Apple čelí žalobe kvôli používaniu toxických „večných chemikálií“ po tom, čo štúdia odhalila ich vysoké koncentrácie v remienkoch smart hodiniek a fitness náramkoch. Žaloba podaná na okresnom súde v Kalifornii sa zameriava na remienky Sport band, Ocean band a Nike sport. Podobnej žalobe však čelí aj spoločnosť Samsung. Informoval o tom portál Android Authority.

Problém večných chemikálií

Znečisťujúce PFAS, známe ako „večné chemikálie“, sú syntetické látky, ktoré sa v prírode nenachádzajú. Ich použitie je široké, od nepriľnavého riadu, cez vodeodolné oblečenie či elektroniku. Avšak na škodlivosť PFAS chemikálií sa čoraz častejšie poukazuje, pretože môžu spôsobiť závažné choroby, ako je poškodenie pečene, ochorenia štítnej žľazy, neplodnosť, obezita či rakovina.

O štúdií, ktorá skúmala 22 bežne dostupných značiek remienkov sme informovali v minulom článku. Žaloba vychádza práve z tejto štúdie, hoci neuvádza konkrétne značky, ktoré boli pozitívne testované na výskyt PFAS. Výsledky štúdie sú však „znepokojivé“. 15 z testovaných remienkov, či už smart hodiniek alebo fitness náramkov totiž obsahovali PFAS.

apple watch
Apple

Podľa Apple sú remienky bezpečné

Spoločnosť Apple reagovala na obvinenia vyhlásením, že remienky sú bezpečné na nosenie. Podľa stanoviska spoločnosť vykonáva dôkladné testovanie materiálov nielen interne, ale spolupracuje aj s nezávislými laboratóriami.

„Remienky Apple Watch sú pre používateľov bezpečné. Okrem nášho vlastného testovania spolupracujeme s nezávislými laboratóriami na dôkladnom testovaní a analýze materiálov použitých v našich produktoch, vrátanie remienkov Apple Watch,“ uviedol Apple pre Android Authority.

Apple v dokumente z roku 2022 uviedla svoj plán na postupné odstránenie PFAS z produktov. Spoločnosť tiež uvádza, že vyradenie PFAS je náročný proces, ktorý vyžaduje identifikáciu alternatívnych materiálov a ich dlhodobé testovanie. Apple tiež zverejnil toxikologické hodnotenie materiálov, ktoré boli použité v produktoch a to vrátane remienkov Apple Watch.

Nielen Apple čelí žalobe

Podobná žaloba bola koncom minulého roka podaná aj na spoločnosť Samsung či Google, taktiež pre používanie PFAS chemikálií v remienkoch. Problematickými sú remienky, ktoré obsahujú fluoroelastomér. Problémom teda nečelia len hodinky Apple Watch, ale aj ďalšie ako Pixel Watch 3, Galaxy Watch Sport a tiež OnePlus Watch 2.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú