Znečisťujúce látky PFAS, známe ako „večné chemikálie“ negatívne vplývajú na živé organizmy a životné prostredie. Predstavujú významnú hrozbu pre zdravie a nová štúdia odhaľuje, ako ľahko môžu preniknúť do našej pokožky cez nečakaný spôsob. Výskum odhalil vysoké množstvo „večných chemikálií“ v náramkoch obľúbených značiek smart hodiniek a fitness náramkov. O téme informoval portál The Guardian.

Večné chemikálie môžu spôsobiť závažné choroby

Chemikálie PFAS podľa Európskej agentúry pre životné prostredie predstavuje skupinu viac než 4 700 syntetických chemikálii, ktoré sa postupne hromadia v tele, aj v životnom prostredí, kde dlho pretrvávajú. Číslo však nemusí byť konečné, keďže širší pohľad na PFAS môže zahŕňať aj chemikálie, ktoré nie sú bežne regulované alebo používané a preto môže byť ich počet oveľa vyšší.

Prítomnosť chemikálií môže byť spojená so závažnými zdravotnými problémami, ako poškodenie pečene, ochorenia štítnej žľazy, obezita, neplodnosť či rakovina.

Vedci z Univerzity Notre Dame počas výskumu analyzovali 22 bežne dostupných značiek remienkov a až v 15 z nich našli PFAS chemikálie, alebo ich markery vo vysokej koncentrácií. Ich množstvo bolo v niektorých prípadoch až na úrovni používaných v protipožiarnom výstroji. Zistenia vedcov tak vyvolávajú obavy, pretože náramky sa priamo dotýkajú pokožky počas dlhých hodín.

Náramky môžu obsahovať PFAS
Freepik

Testovali populárne značky

Zatiaľ nie je jasné, akou rýchlosťou sa PFAS dostávajú cez pokožku do tela, avšak výskumníci uviedli, že zistenia sú „znepokojujúce“. Štúdia identifikovala najvyššie hladiny chemikálií PFHxA, ktorá bola prítomná v 40 % testovaných náramkov. Látka sa používa v odevoch, kobercoch či pesticídoch a je spojená s ochoreniami pečene. Zákaz používania tejto škodlivej chemikálie v spotrebiteľských produktov, vrátane náramkov už navrhla Európska únia.

Vedci našli aj PFOA, chemikáliu, o ktorej Agentúra pre ochranu životného prostredia USA uvádza, že akékoľvek množstvo v pitnej vode môže byť škodlivé.

Štúdia neuvádza konkrétne výsledky štúdie, že ktoré náramky boli pozitívne testované na PFAS, ani koľko chemikálií obsahovali jednotlivé náramky. Výskumníci však uviedli, že medzi testovanými boli známe značky ako Apple, Nike, Fitbit a Google. Niektoré z týchto značiek dokonca priamo uvádzajú využitie PFAS, napríklad pri „fluoroelastomérových náramkoch“, ktoré sú častokrát drahšie. Podľa výskumníkov to môže byť dôkaz, že spotrebitelia nepriamo platia viac za škodlivé produkty.

Vedci odporúčajú, aby si budúci majitelia smart hodiniek a fitness náramkov dávali pozor pri výbere materiálu a radšej preferovali alternatívy so silikónu alebo iných materiálov, ktoré neobsahujú PFAS. Nosenie náramkov počas cvičenia, kedy je pokožka viac vystavená potu môže zvyšovať mieru absorpcie chemikálií, pritom mnohé hodinky sa predávajú ako „športové“.

„Nepotrebuje, aby niekto hneď bežal vyhodiť svoje vianočné darčeky, ale nabudúce, keď si budete nejaký kupovať, skúste sa vyhnúť tým, ktoré obsahujú PFAS,“ uviedol Graham Peaslee, výskumník a autor štúdie.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP