Americká spravodajská služba CIA vyvíja platformu, ktorá umožní analytikom „komunikovať“ so simulovanými verziami svetových lídrov. Ich AI verzie pomáhajú predpovedať reakcie lídrov na rôzne situácie. Metóda nahrádza tradičné psychologické profily, ktoré sa vytvárali na základe verejne dostupných informácií. O téme informoval portál Futurism.

„Chatovanie so svetovými lídrami“

Nová metóda podľa informácií New York Times využíva veľké jazykové modely (LLM), ktoré sú trénované na dátach zahŕňajúce spravodajské, aj verejné zdroje. Vďaka tomu umožňujú analytikom simulovať konverzácie a získať lepší vzhľad do potencionálneho rozhodovania zahraničných lídrov. Analytici tak môžu „chatovať“ s virtuálnymi verziami zahraničných prezidentov a premiérov.

„Je to fantastický príklad aplikácie, ktorú sme dokázali rýchlo nasadiť a uviesť do prevádzky lacnejším a rýchlejším spôsobom,“ uviedol Nand Mulchandani, technologický riaditeľ CIA.

Chatbot, ktorý simuluje lídrov je súčasťou snahy spravodajskej agentúry zlepšiť nástroje, ktoré sú dostupné pre analytikov a operatívcov v teréne, ako aj lepšie porozumieť technologickým pokrokom protivníkov.

Nie sú však známe žiadne podrobnosti o rozsahu nasadenia AI nástroja, ani o jeho vývojároch, ktorí spolupracujú na projekte. Podľa predstaviteľa CIA cielene zachovávajú vysoký stupeň utajenia.

AI robot ktorý myslí
Freepik

Otvorená pre technologické spoločnosti

Mulchandani v rozhovore potvrdil, že procesy spolupráce s privátnym sektorom podliehajú mnohým vrstvám schvaľovania. Mulchandaniho úloha spočíva v zefektívnení spolupráce s technologickými spoločnosťami. Agentúra dlhodobo spolupracuje so súkromnými spoločnosťami na vývoji moderných technológií.

Ústredná spravodajská služba chce byť otvorenejšia, aby získala väčšiu dôveru technologických spoločností. Podľa slov Juliane Galliny, CIA chce čiastočne odtajniť niektoré procesy, čo by mohlo uľahčiť spoluprácu s technologickými lídrami.

CIA používa rôzne nástroje, špionážne metódy, aj umelú inteligenciu. Podľa Wiliama J. Burnsa je lepšie využívanie AI „kľúčové pre súťaž USA s Čínou“.

Podľa neho nové nástroje vyvinuté agentúrou tiež pomáhajú agentom lepšie sa pohybovať v autoritárskych krajinách, kde vlády používajú AI kamery na neustále sledovanie obyvateľov a zahraničných špiónov. Spravodajská služba síce tvrdí, že chce časť informácií sprístupniť, no otázkou ostáva, či sa verejnosť dozvie detaily tohto projektu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú