Cestovanie v čase je jednou z najväčších záhad, ktoré si ľudstvo kladie. Predstava návratu do minulosti je fascinujúca, no prináša aj vážne problémy. Najväčším z nich je paradox starého otca. Ak sa vrátiš do minulosti a zabrániš svojim starým rodičom, aby sa stretli, logicky by si sa nikdy nenarodil (aj tvoji rodičia), a teda by si do minulosti nemohol cestovať. Takéto paradoxy sú hlavným argumentom proti tomu, že cestovanie v čase by mohlo byť možné.

Fyzik Lorenzo Gavassino z Vanderbilt University má však odvážnu odpoveď. Paradox sa dá vyriešiť pomocou kvantovej fyziky a entropie. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Môžeme zabiť starého otca?

Gavassino sa v novej štúdii zameral na základné princípy termodynamiky a kvantovej mechaniky. Tvrdí, že aj keď sa čas môže na prvý pohľad zdať nekompatibilný s uzavretými časovými slučkami, jeho špecifické vlastnosti umožňujú prepis minulej reality bez toho, aby sa zrútil celý systém. Kľúčovou úlohou v tejto teórii hrá entropia. Pod pojmom entropia rozumieme fyzikálnu veličinu, ktorá meria, alebo označuje neusporiadanosť, náhodnosť určitého systému.

Flickr / SpaceX, YouTube / Guardian Australia

Podľa Gavassina, ak by si sa vrátil do minulosti, tvoja vlastná entropia by nemohla pokračovať v raste. Namiesto toho by kvantová neistota „vygumovala“ túto neusporiadanosť, čím by vznikla paralelná entropická línia, ktorá by neovplyvnila tvoju prítomnosť. Výsledkom by mohlo byť, že aj keby si zmenil minulosť, vesmír by sa „opravil“, aby si zachoval konzistentnosť.

Čo to znamená pre časové slučky?

Presnejšie Gavassino opisuje, ako uzavreté časové slučky , hypotetické dráhy umožňujúce návrat do minulosti, ovplyvňujú fyzikálne zákony. Bežne si čas predstavujeme ako šípku, ktorá smeruje od usporiadania k chaosu. Avšak v časových slučkách by tento proces mohol fungovať opačne. Napríklad, ak by sa cestovateľ v čase vrátil do doby mladosti svojho starého otca, niektoré fyzikálne procesy by sa mohli zvrátiť, vrátane jeho smrti.

Pixabay (Úprava redakcie)

Dôležitým aspektom Gavassinovho modelu je aj to, že naše spomienky a dôvody na činy v minulosti by sa mohli „vytratiť“. Napríklad, ak by si mal dôvod na vraždu starého otca, samotná cesta v čase by mohla tento motív zmeniť. Tento jav je podľa autora dôsledkom toho, ako kvantová mechanika a entropia vzájomne pôsobia v uzavretých systémoch.

Aj keď Gavassinove myšlienky otvárajú nové možnosti, neznamená to, že sme bližšie k reálnemu cestovaniu v čase. Táto teória nám však umožňuje lepšie pochopiť limity súčasných fyzikálnych zákonov. Ako Gavassino pripomína, časové paradoxy sú užitočné skôr ako mentálne cvičenie – spôsob, ako skúmať hranice medzi kvantovou mechanikou, entropiou a všeobecnou relativitou.

K tomuto problému sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril aj dnes už zosnulý Stephen Hawking, ktorého vedecké poznatky sa potvrdili. Podľa Hawkinga totiž existuje niečo, čo nazývame „chronologická ochrana“, čo je myšlienka, že vlastnosti vesmíru by mohli zabrániť vzniku paradoxov spôsobených cestovaním v čase.

Midjourney/NASA/Paul Alers/Úprava redakcie

To by znamenalo, že vo vesmíre existuje nejaký mechanizmus, ktorý zasiahne a zabráni akémukoľvek kauzálnemu narušeniu, ku ktorému dôjde pri cestovaní v čase. Hawking tiež naznačoval, že budúca teória kvantovej gravitácie môže upraviť naše porozumenie časopriestoru a vylúčiť možnosť existencie uzavretej časupodobnej krivke.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú