Astronómovia objavili supermasívnu čiernu dieru vzdialenú 12,9 miliardy svetelných rokov od Zeme, ktorý na nás vystreľuje obrovský energetický lúč. Obor s hmotnosťou približne 700 miliónov Sĺnk sa nachádza v galaxii, ktorá existovala len 800 miliónov rokov po Veľkom tresku. O téme informoval portál LiveScience.

Čierne diery patria medzi najzáhadnejšie objekty vo vesmíre a ich štúdia pomáha vedcom pochopiť formovanie vesmíru. Niektoré supermasívne čierne diery, známe tiež ako kvazary, dosahujú takú obrovskú hmotnosť, že materiál, ktorý vťahujú do akrečného disku sa zahrieva na stovky tisíc stupňov. Proces spôsobuje uvoľnenie obrovského množstva elektromagnetického žiarenia.

Najvzdialenejší objekt

Magnetické polia kvazarov môžu vytvárať žiarenie do dvoch prúdov, ktoré vystreľujú z akrečného disku za hranice hostiteľskej galaxie. Ak jeden z prúdov mieri na Zem, vzniká rádiové žiarenie, ktoré pulzuje keď čierne diery spotrebúvajú hmotu. Tieto čierne diery nazývame blazar.

Blazar J0410−0139 je jedným z najstarších čiernych dier a poskytuje pohľad na vesmír keď mal menej než 800 miliónov rokov. Bol objavený pomocou údajov z viacerých observatórií z Čile a vrátane observatória Chandra na obežnej dráhe. V štúdii, ktorá bola publikovaná v The Astrophysical Journal Letters výskumníci uviedli, že rádiové vlny tohto blazaru prešli viac ako 12,9 miliardy svetelných rokov, čo z neho robí najstarší známy blazar.

zobrazenie blazaru
NSF/AUI/NSF NRAO/B. Saxton

„Blazar poskytuje jedinečné laboratórium na štúdium interakcie medzi výtryskmi, čiernymi dierami a ich prostrediami počas jednej z najtransformačných epoch vesmíru. Zarovnanie trysky J0410-0139 s našou líniou pohľadu umožňuje astronómom nahliadnuť priamo do srdca tejto kozmickej elektrárne,“ uviedol vo vyhlásení doktor Emmanuel Momjian z Národného rádioastronomického observatória NSF, spoluvedúci štúdie.

Nie je len jeden

Blazary sú veľmi zriedkavé. Doteraz ich bolo objavených menej než 3 000, pričom väčšina z nich sa nachádzala bližšie k Zemi. Najvzdialenejší blazar bol PSO J0309+27, ktorý sa nachádzal vo vzdialenosti 12,8 miliardy svetelných rokov. Hoci rozdiel 100 miliónov rokov sa môže zdať zanedbateľný, avšak za ten čas mohla narásť o niekoľko rádov, čo z neho robí významný objav.

Výskumníci predpokladajú, že nájdenie blazaru naznačuje, že v tomto období kozmickej histórie muselo existovať oveľa viac supermasívnych čiernych dier, ktoré buď nemali výtrysky, alebo neboli namierené na Zem.

Nájdenie blazaru tak predstavuje prelom, ktorý vedie k ďalším pátraniam k blazarov. „Kde je jeden, je ich sto ďalších,“ dodala Silvia Belladitta, spoluautorka štúdie z Inštitútu Maxa Plancka.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP