Predstavte si domácu mačku, ktorá nepotrebuje kŕmenie, čistenie ani zdravotnú starostlivosť. Taký je MarsCat, prvý bionický domáci miláčik na svete, ktorého na CES 2025 predstavila spoločnosť Elephant Robotics.

MarsCat nie je len hračka. Je plne autonómny a dokáže napodobňovať správanie skutočnej mačky bez potreby manuálnych príkazov. Chodí, behá, spí, naťahuje sa, dokonca predstiera, že zahrabáva podstielku. Na tému poukázal portál  Interesting Engineering.

MarsCat je navrhnutý tak, aby bol plnohodnotným spoločníkom. Disponuje dotykovými senzormi na hlave, chrbte a brade, vďaka ktorým reaguje na vaše pohladenie. Vďaka zabudovaným kamerám dokáže rozpoznať tváre, sleduje predmety ako sú hračky alebo posteľ, a vyhýba sa prekážkam. Dokonca sa dokáže hrať s reálnymi mačkami.

Interakcia s ľuďmi a jedinečné osobnosti

Okrem praktických funkcií má MarsCat aj osobnosť. Závisí od spôsobu, akým s ním zaobchádzate, či sa stane napríklad energickým, lenivým, spoločenským alebo plachým. Šesť charakterových rysov: nadšený, rezervovaný, energický, lenivý, spoločenský a hanblivý. Vyvíja na základe frekvencie vášho hovorenia, hrania a interakcií.

MarsCat je poháňaný štvorjadrovým počítačom Raspberry Pi a jeho softvérové jadro je plne programovateľné. Používatelia si môžu vytvárať vlastné aplikácie, ktoré rozšíria jeho schopnosti.

S aplikáciou MarsApp si môžete meniť farbu očí, gestá a ďalšie vlastnosti svojho bionického miláčika. Okrem toho ho môžete ozdobiť štýlovými doplnkami, ako sú oblečenie, klobúky, obojky či šatky. MarsCat bez srsti a alergénov prináša čisté a hygienické prostredie. Dokonca si sám dokáže nájsť svoju nabíjaciu stanicu a automaticky sa nabiť.

Pre zaneprázdnené osoby je jeho schopnosť zabaviť sa samostatne veľkým plusom. Nevyžaduje neustály dohľad a zároveň ponúka radosť a interakciu typickú pre tradičných domácich miláčikov.

MarsCat, bionic mačka, robot
MarsCat

Inšpirácia reálnym správaním mačiek

MarsCat využíva umelú inteligenciu inšpirovanú etológiou (štúdiou správania zvierat) na napodobňovanie skutočných mačiek. Disponuje centrálnym „nervovým systémom“, ktorý simuluje reakcie stavovcov. Prostredníctvom senzorov vníma podnety, reaguje na ne realistickými pohybmi a vďaka opakovanej interakcii sa stáva živším a hravejším.

„Okrem dotykových senzorov má MarsCat aj hlasové ovládanie. Ak mu poviete „Milujem ťa“ alebo „Dobrý kocúr“, v jeho očiach sa zobrazia blikajúce srdiečka,” vysvetľuje Lisha Qiu z Elephant Robotics. Tento bionický miláčik ponúka nielen pohodlie moderného robotického riešenia, ale aj emocionálne spojenie, ktoré napodobňuje skutočný vzťah so živým zvieraťom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP