Ako sme ťa informovali, minulý týždeň otriasla americkým mestom Las Vegas šokujúca udalosť, pri ktorej aktívny vojak špeciálnych jednotiek, Matthew Livelsberger, spáchal samovraždu a odpálil prenajatý Tesla Cybertruck neďaleko hotela Trump Towers. Najnovšie informácie od polície odhaľujú, že Livelsberger pri plánovaní svojho činu využil generatívnu umelú inteligenciu, vrátane populárneho nástroja ChatGPT.

Podľa správy Associated Press obsahovali Livelsbergerove vyhľadávania na ChatGPT detaily o explozívnych materiáloch, rýchlosti striel a ich dolete, ako aj informácie o zákonoch týkajúcich sa pyrotechniky v Arizone. Tá je síce legálna, no len počas 27 dní v roku. Táto správa zdôrazňuje temnú stránku novej technológie a jej zneužitie pre násilné účely.

„Je to prvý prípad na území USA, o ktorom viem, kde bola ChatGPT použitá na pomoc pri výrobe určitého zariadenia,“ uviedol šerif Kevin McMahill z metropolitnej polície v Las Vegas počas tlačovej konferencie. „Je to znepokojujúci moment.“

Útok bez obetí na životoch, ale s následkami

Livelsberger, veterán vojny v Afganistane, použil ručnú strelnú zbraň, ktorou si vzal život, predtým, než odpálil Cybertruck za pomoci improvizovaných výbušnín a pyrotechniky. Pri útoku síce nezahynuli žiadne ďalšie osoby, ale sedem ľudí utrpelo zranenia.

Pokiaľ ide o motiváciu jeho činu, vyšetrovatelia naznačujú, že Livelsberger pravdepodobne bojoval s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) a ďalšími psychickými problémami. FBI špeciálny agent Spencer Evans uviedol, že ide o „muža, ktorý zjavne zápasil s mnohými vnútornými démonmi.“

Bizarné odkazy a výzvy na „prebudenie“

Livelsberger zanechal sériu zvláštnych správ, vrátane emailu, v ktorom spomínal „čínske drony s gravitačnými pohonnými systémami.“ V poznámke napísal, že Spojené štáty sú „terminálne choré a smerujú ku kolapsu,“ pričom svoj útok označil za „budíček.“ Taktiež vyjadril túžbu „očistiť svoju myseľ od bratov, ktorých stratil, a zbaviť sa bremena životov, ktoré vzal.“

Zaujímavé je, že Livelsberger v poznámke zdôraznil, že nemá žiadnu nenávisť voči CEO Tesly, Elonovi Muskovi, a vyzval Američanov, aby „sa spojili“ okolo podnikateľa a novo zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Medzi dôkazmi, ktoré po sebe Livelsberger zanechal, vyčnieva jeho používanie ChatGPT. Zatiaľ nie je jasné, či sa mu podarilo obísť ochranné mechanizmy a získať konkrétne návody na nelegálne aktivity, ako je výroba výbušnín. Avšak znepokojenie vyvoláva fakt, že bezpečnostné prvky podobných nástrojov sú často jednoduché na obídenie.

Táto tragédia otvára diskusiu o tom, ako by mali byť generatívne modely umelej inteligencie regulované a zabezpečené, aby nedochádzalo k ich zneužitiu. Ako uviedol šerif McMahill, ide o vážne varovanie, že technológia, ktorá má potenciál slúžiť na dobré účely, sa môže stať nástrojom pre tých, ktorí chcú škodiť.

Prípad Livelsbergera tak zostáva mrazivým pripomenutím toho, že s každým novým technologickým pokrokom prichádza aj potreba zodpovedného a bezpečného zaobchádzania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP