Nad južnou časťou Spojených štátov amerických sa počas uplynulého víkendu odohralo dramatické predstavenie. Jasná ohnivá guľa, ktorá preťala nočnú oblohu nebola meteorickým rojom, ale výsledkom vstupu čínskeho satelitu Superview 1-02 do atmosféry.

Tento komerčný satelit, známy aj ako GaoJing 1-02, bol pôvodne navrhnutý na vysoko presné snímkovanie Zeme. Po tom, čo bol takmer dva roky mimo prevádzky, sa stal len ďalším kúskom vesmírneho odpadu, ktorý musel nevyhnutne vstúpiť do atmosféry. K tomuto úkazu došlo 21. decembra nad New Orleans približne o 22:08 miestneho času (0408 UTC 22. decembra).  Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Ohromujúci návrat satelitu

Satelit sa počas svojho návratu pohyboval rýchlosťou neuveriteľných 17 000 míľ za hodinu (27 400 km/h), čo spôsobilo ohnivú šou, ktorú bolo možné pozorovať z viacerých štátov vrátane Mississippi, Arkansasu a Missouri.

Pozorovatelia si všimli jasné stopy ohňa na oblohe. Niektorí tento jav omylom pokladali za každoročný meteorický roj Ursidy, ktorý sa zhodou okolností odohrával počas toho istého víkendu. Americká meteorická spoločnosť dostala viac ako 120 hlásení o tomto jave, čím sa udalosť rýchlo stala virálnou na sociálnych sieťach.

Satelit Superview 1-02 bol vypustený v decembri 2016 spolu so svojím dvojčaťom v rámci misie čínskej spoločnosti SpaceView. Obe satelity, určené na komerčné pozorovanie Zeme, vážili približne 560 kilogramov a boli vybavené pokročilými kamerami, ktoré dokázali zachytiť detaily na povrchu Zeme s rozlíšením 0,5 metra.

Ich misia však nezačala bez problémov. Po vypustení raketou Long March 2D boli umiestnené na eliptické, namiesto plánovaných kruhových dráh vo výške približne 530 kilometrov. Napriek počiatočnému neúspechu sa satelity časom prispôsobili a úspešne vykonávali svoju misiu. GaoJing 1-02 bol však nakoniec vyradený z prevádzky takmer pred dvoma rokmi, čím sa jeho návrat na Zem stal len otázkou času.

žiara, satelit, vesmír
IE

Miesto vesmírneho odpadu

Dramatický návrat satelitu zvýšil povedomie o rastúcom probléme s vesmírnym odpadom. Čoraz častejšie vypúšťanie satelitov a rakiet zvyšuje množstvo odpadu obiehajúceho okolo Zeme. Tento odpad môže predstavovať vážne riziko pre aktívne satelity a medzinárodné vesmírne misie.

Odborníci zdôrazňujú, že je nevyhnutné vyvinúť účinné stratégie na správu a likvidáciu vesmírneho odpadu. Návrat satelitu GaoJing 1-02 nie je jediným nedávnym prípadom. Len deň predtým, 20. decembra, sa nad Portorikom rozpadol stupeň čínskej rakety Long March 4B, ktorá bola vypustená v auguste 2024.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP