Jedno z najrozkošnejších stvorení podmorského sveta, známe pod menom Leaf Sheep alebo slimák Shaun the Sheep, je fascinujúci druh morského slimáka, ktorý dokáže využívať slnečnú energiu na prežitie. Tieto drobné tvory sú nielenže biologickou raritou, ale vďaka svojmu vzhľadu si získali aj milióny fanúšikov.

Leaf Sheep, vedecky známy ako Costasiella kuroshimae, je drobný morský slimák objavený v roku 1993 pri ostrove Kuroshima v Japonsku. Tieto slimáky dosahujú veľkosť iba 0,3 palca (8 mm), no majú výnimočné schopnosti a nezvyčajný vzhľad. O téme informoval portál Live Science.

Shaun the Sheep

Slimáky Shaun the Sheep obývajú plytké vody Ázie a Koralového trojuholníka vrátane Filipín, Indonézie, Singapuru a Thajska. Nachádzajú sa v blízkosti koralových útesov, ktoré im poskytujú ideálne prostredie na život a zdroj potravy. Ich hlavným jedálničkom sú riasy, ktoré nielenže konzumujú, ale aj používajú ako zdroj energie vďaka jedinečnej biologickej adaptácii. Prezývka slimák Shaun the Sheep nie je náhodná.

Leaf Sheep svojím bielym telom, malými čiernymi očkami a dvoma uškami pripomína postavičku zo známeho animovaného seriálu. Tieto ušká, známe ako rinofóry, sú pokryté jemnými chĺpkami a slúžia slimákom na zmyslové vnímanie chemických látok vo vode, čo im pomáha hľadať potravu. Okrem toho ich telá zdobia zelené štruktúry zvané cerata, ktoré vyzerajú ako malé listy. Cerata im poskytujú väčšiu plochu na výmenu plynov, čo je dôležité pre ich život vo vode.

Wikimedia

Kleptoplastia

Jednou z najzaujímavejších vlastností Leaf Sheep je ich schopnosť používať fotosyntézu, ktorú si požičiavajú od rias. Tento proces sa nazýva kleptoplastia (z gréckeho slova pre zlodej). Slimák skonzumuje riasy a zožerie ich chloroplasty, organely, ktoré umožňujú fotosyntézu.

Chloroplasty zostávajú aktívne v ich tele až 10 dní, počas ktorých produkujú energiu zo slnečného svetla, ako keby stále patrili rastline. Tento energetický trik umožňuje Leaf Sheep generovať živiny len tým, že sa vyhrievajú na slnečnom svetle, čo im pomáha prežiť aj v prípade nedostatku potravy.

Wikimedia

Profesor Miguel Azcuna z Batangas State University tento proces prirovnal k tomu, “ako keby ste zjedli šalát, uchovali jeho chloroplasty a využívali ich pod slnkom na výrobu jedla.”

Ekologická rola a ohrozenie

Leaf Sheep, spolu s koralmi, obrovskými mušľami a bodkovanými salamandrami, patrí medzi málo živočíchov, ktorí dokážu využívať fotosyntézu. Tieto slimáky sú nielen fascinujúcim príkladom evolúcie, ale aj dôležitým článkom ekosystému koralových útesov.

Koralové útesy sú dnes ohrozované klimatickými zmenami, znečistením a ľudskou činnosťou, čo má priamy vplyv aj na populácie Leaf Sheep.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP